V posledných dňoch sa na Slovensku objavili správy, ktoré spôsobili isté znepokojenie medzi domácnosťami využívajúcimi staršie kotly na pevné palivo. Informácie o tom, že aj u nás vstúpi do platnosti zákaz používania kotlov prvej a druhej emisnej triedy, však nie sú pravdivé. Tento zákaz sa týka len Českej republiky, kde od 1. septembra 2024 už nebude možné legálne prevádzkovať staré kotly na pevné palivo. Česká vláda sa rozhodla pre tento krok s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť počet škodlivých pevných častíc vo vzduchu, informovala verejnoprávna STVR.
Česko už desaťročie pripravuje domácnosti
V Českej republike sa povinnosť vymeniť staré kotly za novšie, ekologickejšie modely začala presadzovať už od roku 2012. Po viac ako desaťročí príprav a rôznych podporných programov, ako je napríklad Nová zelená úsporám, teraz česká vláda sprísňuje pravidlá a zakazuje používanie starých neekologických kotlov. Minister životného prostredia ČR Petr Haldík uviedol, že občania mali dostatok času na prípravu a výmenu svojich vykurovacích zariadení, čo umožní krajine znížiť znečistenie ovzdušia a ochrániť zdravie obyvateľov.
Slovensko zatiaľ zákaz neplánuje
Na Slovensku sa však situácia odlišuje. Aj keď sa v médiách objavila správa, že podobný zákaz začne platiť aj u nás, nie je to pravda. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky oficiálne potvrdilo, že žiadny takýto zákaz sa nechystá. Rezort zdôraznil, že aktuálne nie je na stole návrh, ktorý by obmedzil používanie starších kotlov v slovenských domácnostiach.
„Na Slovensku platí zákaz len na predaj kotlov prvej a druhej emisnej triedy a to už od roku 2014. Neskôr sa tento zákaz rozšíril aj na kotly tretej emisnej triedy,“ vysvetľuje energetický analytik Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk. Tento zákaz sa týka len predaja nových kotlov, takže domácnosti, ktoré už tieto zariadenia vlastnia, ich môžu naďalej využívať bez obmedzení.
Modernizácia vykurovacích zariadení s podporou štátu
Pre tých, ktorí by radi modernizovali svoje vykurovacie systémy, existuje aj na Slovensku možnosť využiť štátnu podporu. Program Zelená domácnostiam, ktorý spravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ponúka poukážky na financovanie nových, ekologickejších zariadení, vrátane kotlov na biomasu a ďalších moderných vykurovacích technológií. Od polovice júla sú opäť k dispozícii poukážky, ktoré môžu domácnosti využiť na čiastočné preplatenie nákladov spojených s nákupom a inštaláciou týchto zariadení.
Budúcnosť ekologického vykurovania na Slovensku
Aj keď sa Slovensko momentálne nevydáva cestou zákazu používania starších kotlov, tlak na zlepšenie kvality ovzdušia a znižovanie emisií bude pravdepodobne narastať. Odborníci upozorňujú, že modernizácia vykurovacej techniky je nevyhnutná, ak chceme dosiahnuť stanovené ekologické ciele a chrániť životné prostredie.
Domácnosti, ktoré využívajú staršie kotly, by mali zvážiť ich výmenu za modernejšie, ekologickejšie riešenia, a využiť pritom dostupné štátne programy na financovanie tejto zmeny. Aj keď u nás momentálne neplatí zákaz podobný tomu v Česku, tlak na ekologizáciu vykurovacích systémov bude narastať a skôr či neskôr môže byť aj na Slovensku nutné prijať prísnejšie opatrenia na zníženie znečistenia ovzdušia.