Microsoft sa už dlhé roky snaží nalákať všetkých svojich priaznivcov k tomu, aby na svoj počítač nainštalovali najnovší Windows 11. Tento operačný systém nie je dokonalý, no z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že mu de facto nič nechýba. Je rýchly, intuitívny, ponúka kopu možností prispôsobenia, ako aj dostatočné kapacity pre všetky typy používateľov, vrátane hráčov. Napriek tomu sa mu však veľmi nedarí. V oblasti trhového podielu výrazne zaostáva, hoci je pravda, že postupne začína svoje percentá navyšovať, píše server Neowin.
Slabá miera adopcie Windows 11 môže mať mnoho vysvetlení. Za prvé treba zmieniť, že systém je oveľa náročnejší na hardvérové komponenty, než bol Windows 10. Keď boli po prvýkrát zverejnené jeho oficiálne nároky, mnohí ostali nemilo prekvapení. To vytvorilo akúsi negatívnu stigmu, že na slabších zostavách môže Windows 11 bežať pomalšie, a tak radšej niektorí ostali verní Windows 10.
Ďalším dôvodom môže byť silné renomé predchádzajúcej generácie. Tá debutovala v roku 2015, pričom Windows 11 vyšiel koncom roka 2021. „Desiatka“ tak mala kopu času na adaptáciu a expanziu. Mnohí si na ňu jednoducho zvykli, a teda sa nechceli učiť všetko odznova.
Každý používateľ má iné preferencie. Niekomu vyhovuje jedna vec, niekomu zase druhá. Dá sa pochopiť, prečo sa Windows 10 dodnes teší tak ohromnej obľube. No žiaľ, životnosť tejto verzie systému sa pomaly chýli ku koncu. Softvérová podpora sa definitívne skončí na jeseň budúceho roku. Naďalej už systém nebude bezpečné používať, nakoľko nebude dostávať pravidelné aktualizácie zabezpečenia.
Všetci, ktorí budú chcieť aj naďalej používať bezpečný Windows, budú musieť presedlať na Windows 11. Špekuluje sa, že dovtedy vyjde Windows 12, no to nevyzerá byť veľmi pravdepodobné. Nedáva veľmi zmysel, aby Microsoft zámerne zatienil Windows 11 vydaním novej generácie. Možné to však je. Teraz len hádame.
Pomaly rastie
No pokiaľ ide o trhový podiel jednotlivých generácií OS Windows, v poslednom období možno pozorovať celkom nečakané zmeny. Zdá sa, že mnohí neberú blížiaci sa koniec podpory Windows 10 na ľahkú váhu, nakoľko podiel Windows 11 každým mesiacom stúpa. Údaje na webe Statcounter uvádzajú, že Windows 11 v auguste dosiahol historicky najvyšší trhový podiel, a to 31,63 percenta. To predstavuje nárast o 0,8 percentuálneho bodu v porovnaní s predošlým mesiacom. V medziročnom porovnaní je to nárast o 8,46 percentuálneho bodu (podiel 23,17 percenta v auguste 2023).
Windows 10 v auguste na trhovom podiele stratil 0,85 percentuálneho bodu, konkrétne oproti júlu, čím sa jeho podiel zmenšil na 64,14 percenta. V medziročnom porovnaní ide o pokles o 7,8 percentuálneho bodu. Podiely starších generácií Windows, ktorým softvérová podpora skončila už pred rokmi, ostávajú viac-menej nezmenené. Windows 7 má trhový pdiel 3,05 percenta a Windows 8.1 má podiel 0,41 percenta.
Dnes už pamätníkmi milovaný Windows XP aktuálne používa okolo 0,4 percenta počítačov. To sa môže zdať ako málo, no pripomíname, že celkovo operačné systémy Windows bežia na zhruba 1,5 miliarde počítačov.
Možno očakávať, že trhový podiel Windows 11 porastie aj v najbližších mesiacoch. Nielenže sa Windows 10 blíži ku koncu softvérovej podpory, Microsoft taktiež pokračuje v silnej propagácii najnovšej generácie, a to často celkom kontroverznými metódami.
Verzia systému | Trhový podiel |
Windows 10 | 64,14 % |
Windows 11 | 31,63 % |
Windows 7 | 3,05 % |
Windows 8.1 | 0,41 % |
Windows XP | 0,4 % |