Účty za elektrinu sú čoraz vyššie, pričom inak tomu nebude ani v budúcom roku. Preto sa mnohí Slováci obzerajú po spôsoboch, akými by mohli obmedziť svoju energetickú spotrebu, a teda niečo ušetriť. Dobrou správou je, že mnohé z efektívnych spôsobov nie sú nijak náročné a nevyžadujú si žiadne „extra“ náklady. Pomôže aj to, že budete jednoducho obozretnejší a opatrnejší.
Ako informuje agentúra SITA s odvolaním na vyjadrenia odborníkov, najväčšími „žrútmi“ elektrickej energie sú neprekvapivo elektrické spotrebiče, ktoré majú príkon približne 2 000 wattov (W). Do tejto kategórie spadajú napríklad fény, mixéry, rýchlovarné kanvice či vysávače. Napriek ich vysokej spotrebe však tieto spotrebiče často nie sú hlavnou príčinou vysokých faktúr za elektrinu. Používame ich totiž len občasne a v krátkych časových intervaloch.
Dá sa povedať, že najviac nás v súvislosti so spotrebou elektriny stoja zlozvyky. Bežná domácnosť má viacero spotrebičov, ktoré nemajú ktovieako vysokú spotrebu, no bežia takmer nepretržite. To v dlhodobom časovom horizonte vedie k vysokým nákladom, ktoré sa napokon prejavia na faktúre. Preto je dôležité si dať na tieto zlozvyky pozor a zmierniť ich, ideálne úplne eliminovať.
Samozrejme, poniektoré spotrebiče jednoducho musia fungovať neustále. Patria medzi ne napríklad chladničky alebo mrazničky. Pri tých sa teda spotreba upravuje len veľmi ťažko. No potom sú tu spotrebiče ako televízor alebo počítač. Pri tých už to ide, a to celkom jednoducho.
Vysoké účty kvôli zlozvyku
V tomto bode môžeme premostiť späť k zmieneným zlozvykom. Mnohí iste robia to, že keď prídu domov z práce alebo zo školy, pustia televízor, no v skutočnosti ho neplánujú pozerať. Pustia si ho len ako „podmaz“ do pozadia, aby doma nebolo príliš ticho. No hoci je tento prístup komfortný, rozhodne nie je úsporný. Televízory síce nemajú najvyššiu spotrebu spomedzi všetkých spotrebičov, no ak bežia v pozadí niekoľko hodín každý jeden deň, zbytočne sa tým oberáte o peniaze.
To isté platí aj o počítačoch. Ten taktiež často nechávame zapnutý aj vtedy, keď ho nepoužívame. Samozrejme, keď si len na chvíľku odbehnete, nie je to problém. Problém to je vtedy, keď beží naprázdno celé hodiny. Už samotný chod počítača si pýta energiu. A pýta si ju aj monitor, ktorý hocikedy ostáva zapnutý. Ak počítač v dohľadnej dobe neplánujete používať, radšej ho vypnite. Alternatívou je jeho uspatie a vypnutie monitora. Počítač v spánkovom režime síce spotrebúva elektrinu, no v podstatne menšom množstve.
A dá sa povedať, že rovnaké pravidlo platí aj pri svetlách. Keď sedíte v obývačke a pozeráte film, nepotrebujete mať zažaté na chodbe či v kuchyni. Hoci mnohí používajú úsporné žiarovky, nemusia byť zapnuté, keď ich netreba. Je to pár eur, no aj to sa ráta.
Energetické triedy a režim „stand by“
Odborníci ďalej zdôrazňujú, že na spotrebe možno ušetriť už pri nákupe nových spotrebičov. Konkrétne poukazujú na energetické triedy, resp. štítky úspornosti. Pochopiteľne, najviac sa odporúča kupovať spotrebiče tried A+, A++ a A+++. Tie sú zvyčajne o čosi drahšie ako spotrebiče z nižších energetických tried, no v dlhodobom hľadisku sa vám vyššia počiatočná investícia vráti na úspore.
Taktiež upozorňujú na funkciu „stand by“, ktorú má viacero novších spotrebičov. Ide o režim, v ktorom sa spotrebič tvári ako vypnutý, no v skutočnosti udržiava v chode základné funkcie. A to znamená, že kontinuálne spotrebúvajú energiu. Spotrebiče v tomto režime de facto len „spia“. Spotreba je v takom prípade nízka, no časom sa môže nakopiť a navýšiť výsledné účty. Priebeh režimu môžete spoznať napríklad podľa blikajúceho svetielka alebo blikajúcich hodín (napr. na rúre).
Investícia do OZE
Ak by ste chceli ušetriť ešte viac energie, môžete investovať do obnoviteľných zdrojov energie (OZE). V tomto prípade už treba rátať s vyššími počiatočnými nákladmi, avšak časom sa môžu vrátiť vo forme úspory. Na Slovensku sú v tomto smere veľmi obľúbené solárne panely, ktoré absorbujú slnečné svetlo, ktoré menia na energiu, napríklad na ohrev vody či vykurovanie.
Benefitov je však viacero. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, na Slovensku funguje tzv. Energetické dátové centrum (EDC), ktoré zastrešuje akúsi virtuálnu batériu. Tá zabezpečuje, že sa nespotrebovaná energia z obnoviteľných zdrojov odošle do distribučnej sústavy, odkiaľ sa energia presúva k niekomu inému, kto ju potrebuje. Na základe odčerpaného objemu sa následne poskytovateľovi odčíta silová zložka.
Silová zložka je súčasťou ceny komodity, resp. elektrickej energie, ktorá tvorí zhruba polovicu výslednej faktúry za elektrinu. Druhú polovicu tvoria sieťové poplatky, ktoré zahŕňajú napríklad straty, náklady na distribúciu a ďalšie ceny súvisiace s poskytovaním služby. Vďaka EDC teda možno znížiť účty za elektrinu.