Apple včera usporiadal skutočne veľkolepé podujatie s názvom „Glowtime“ počas ktorého sme sa dočkali predstavenia hneď niekoľkých úchvatných produktov. Odhalené boli nové smartfóny iPhone 16, ako aj slúchadlá AirPods 4 a hodinky Apple Watch 10. Samozrejme, kalifornský gigant venoval nemálo času slovám o tom, ako sú jeho novinky ešte viac ekologické, teda šetrnejšie voči životnému prostrediu. Žiaľ, v jednom dôležitom smere sa to (opäť) dotklo všetkých potenciálnych zákazníkov, píše server Mobilizujeme.cz.
Apple už celkom dlho propaguje svoju ekologickú víziu. Chce dosiahnuť kompletnú uhlíkovú neutralitu, čo sa odráža aj na zložení samotných zariadení. Pri mnohých z nich používa recyklované materiály.
Webová stránka spoločnosti uvádza, že iPhone 16 využíva viac recyklovaných materiálov než ktorýkoľvek predchádzajúci model. Batéria obsahuje 95-percentný podiel recyklovaného lítia, obruba USB-C konektora a objektívov na zadnej strane je zase vyhotovená z recyklovaného zlata. Recyklované materiály potom boli použité aj vo fólii indukčnej nabíjačky MagSafe.
Chudobné krabičky
Samozrejme, súčasťou tejto ekologickej iniciatívy zo strany Apple je aj ochudobňovanie balení. Argumentuje to tým, že čím sú krabičky tenšie, tým viac sa ich zmestí na jednu prepravku, čo znamená, že na jeden šup sa prevezie viac kusov. To vedie k nižšej spotrebe paliva, a teda aj nižšej uhlíkovej stope.
Hoci je pravda, že vďaka menším rozmerom sa na jednu prepravku zmestí viac krabičiek, tento „ústupok“ prichádza na úkor používateľov. Tenším krabičkám totiž chýba základné príslušenstvo, na ktoré sme boli dlhé roky zvyknutí. V posledných rokoch sa nové modely iPhone dodávali prakticky len s káblom. Ak ste doma nemali adaptér, museli ste si ho kúpiť samostatne.
iPhone 16 nie je iný
Ako je tomu tento rok? Žiaľ, rovnako. iPhone 16 sa opäť dodáva v tenkej krabičke, ktorá okrem smartfónu obsahuje len nabíjací kábel. Konkrétne ide o USB-C kábel, ktorý podporuje rýchle nabíjanie a je kompatibilný s USB-C adaptérmi. Do USB-C koncovky teda vyúsťuje na oboch stranách. Apple na svojom webe uvádza, aby zákazníci použili akýkoľvek kompatibilný USB-C adaptér. Pochopiteľne, odporúča sa použitie originálneho príslušenstva, ktoré je zvyčajne o čosi drahšie.
Aby sme však boli úplne presný, v skutočnosti toho krabička obsahuje viac, než len smartfón a nabíjací kábel. Toto sú však jediné dve dôležité súčasti balenia. Okrem nich obsahuje už len manuál a nálepky s logom Apple.
Nepopulárna stratégia
Absencia nabíjačky v balení je praktika, ktorú začal práve Apple, no časom sa stala bežnou praxou aj u viacerých ďalších výrobcov. Inšpiroval sa dokonca aj Samsung. A asi by to nebol až taký problém, keby zariadenia dodávané bez nabíjačky stáli menej, prípadne keby bolo pribalenie adaptéru voliteľná možnosť. Ani jedno však neplatí, teda vo väčšine prípadov.
Zariadenia bez nabíjačky stoja rovnako, postupne dokonca ich cena rastie. Na druhú stranu, je pravda, že veľká časť zákazníkov má u seba doma kompatibilný adaptér, ktorý možno použiť s novým smartfónom. Konkrétne v prípade Apple dosť pomohlo rozhodnutie presedlať na USB-C konektor. To totiž zákazníkom rozšírilo možnosti, pokiaľ ide o kompatibilitu nabíjania.