Každodenný život Slovákov sa spája s viacerými nevyhnutnými poplatkami, z ktorých mnohé majú podobu daní. Zdá sa pritom, že štát v snahe skonsolidovať verejné financie môže priniesť ešte niekoľko ďalších typov daní. Veľmi kontroverznou témou je napríklad navrhnutá daň z bankových prevodov. Spoza dvier vládneho úradu však neprichádzajú vždy len zlé správy.
Ako informuje server Fontech.sk, štát vraj aktuálne rozmýšľa nad tým, že jeden typ dane zruší, čo by pre mnohých Slovákov znamenalo nemalý potenciál úspory. Konkrétne táto zmena prichádza vo forme návrhu zákona zo strany Ľubomíra Vážneho, koaličného poslanca za stranu Smer-SD.
Navrhol, aby bola od dane odľahčená elektrická energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov (OZE). Presnejšie ju chce odľahčiť od spotrebnej dane. Tým by sa taktiež mali výrazne zjednodušiť administratívne povinnosti výrobcov takejto energie.
Navrhol viacero zmien
Návrh okrem vyňatia spotrebnej dane zahŕňa aj navýšenie vrchnej hranice kapacity pre malé zdroje energie. Tá v súčasnosti dosahuje 10 kW, po novom by to mal byť až päťnásobok, čiže 50 kW. Táto zmena má podnietiť výrobcov k tomu, aby vyrábali viac energie z obnoviteľných zdrojov. Tým by sa výrazne posilnila pozícia OZE v energetickom mixe krajiny, čo by pomohlo k dosiahnutiu cieľov plánu udržateľnosti platného na úrovni Európskej únie (EÚ).
Návrh zákona taktiež v súvislosti s malými zdrojmi pojednáva o zrušení povinnosti preukazovať záruku pôvodu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, nakoľko tento úkon predstavuje značnú administratívnu aj časovú záťaž. V podstate teda má redukovať byrokraciu, ktorá je v súčasnosti na Slovensku veľkým problémom, a to nielen v odvetví energetiky.
Mínus pre štátnu pokladnicu
Samozrejme, oslobodenie malých zdrojov OZE znamená potenciálnu finančnú stratu pre štátnu pokladnicu. Aktuálne sa odhaduje na približne 270-tisíc eur ročne. Stojí za zmienku, že táto strata má platiť v prípade zdrojov s kapacitou do 10 kW. No aj keby sa podarilo presadiť jej navýšenie na 50 kW, na strate by pribudlo „len“ 30-tisíc eur.
Tento návrh zákona si vyslúžil rôzne ohlasy. Pozitívne ho vníma napríklad Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie, vrátane Františka Bednára, ktorý vystupuje ako jej predseda. Bednár taktiež navrhol, aby boli od spotrebnej dane oslobodené aj odberné miesta s fotovoltikou presahujúcou výkon 50 kW. Či tento nápad u vlády pochodí, nevieme. Rovnako nie je známe ani to, či sa návrh zákona niekedy stane pevnou súčasťou legislatívy.