Energie na Slovensku nie sú zrovna najlacnejšie, pričom sa očakáva, že budúci rok nás čaká ďalší, o čosi výraznejší cenový rast. Výraznejšie by mal zdražieť plyn, no očakáva sa, že aspoň mierne stúpne aj cena elektriny. Našťastie existujú spôsoby, akými možno faktúry za elektrickú energiu znížiť. Jeden z nich je celkom efektívny, no aj napriek tomu o ňom vie len málokto.
Ako píše portál Aktuality.sk na základe informácií Živé.sk, tento spôsob ponúka štát. Ten totiž na jeseň minulého roku uviedol do ostrej prevádzky tzv. Energetické dátové centrum (EDC). Na prvý pohľad to môže vyzerať len ako názov niečoho, čo domácnostiam neprináša ktovieaký prospech. Opak je však pravdou. Vďaka EDC môžu Slováci výrazne ušetriť na elektrine, okrem iného.
Než sa pustíme do toho, čo presne EDC je, treba vysvetliť, od čoho sa odvíja cena elektriny. Výška faktúry za elektrinu pre domácnosti sa skladá z dvoch častí. Jednou je cena samotnej komodity, druhou je cena sieťových poplatkov. Tieto poplatky zahŕňajú napríklad straty, náklady na distribúciu a ďalšie ceny späté s poskytovaním služby.
EDC umožňuje redukovať výšku tzv. silovej zložky, ktorá je súčasťou ceny komodity, teda elektriny. Ako? Prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Virtuálna batéria
Obnoviteľné zdroje sú v očiach mnohých Slovákov neefektívne, čo sa dá pochopiť. Majú totiž jednu kľúčovú nevýhodu. Elektrickú energiu vyrábajú len vtedy, keď na to majú vhodné podmienky. Nie vtedy, keď to potrebujeme. Napríklad solárne panely dokážu produkovať energiu len vtedy, keď majú dostatočný prísun slnečného svetla.
Skutočnosť, že elektrinu vyrábajú iba vtedy, keď im to vyhovuje, so sebou prináša ďalšie komplikácie. Najviac energie môžu vyprodukovať napríklad v priebehu dňa, kedy je väčšina v práci alebo škole, čo znamená, že táto energia ostane nevyužitá. Predsa len nie každý má doma batérie, do ktorých by mohla byť táto energia uskladnená.
A práve v tomto bode vstupuje do hry EDC. Celý systém sa opiera o akúsi virtuálnu batériu. Tá zabezpečuje, že sa nespotrebovaná energia z obnoviteľných zdrojov, napríklad energia vyrobená solárnymi panelmi, odošle do distribučnej sústavy. Z tej sa potom energia presunie k niekomu inému, kto ju potrebuje. Poskytovateľ následne na základe odčerpaného objemu energie odpočíta zmienenú silovú zložku, čím sa redukuje výška faktúry.
Nevýhodu premieňa nižšie faktúry
Sieťovým poplatkom sa ani v tomto prípade vyhnúť nedá. Avšak aj napriek tomu ide o jeden z efektívnych spôsobov, akými možno znížiť energetické náklady. Zníženie sumy vďaka EDC možno brať de facto ako odmenu za to, že nespotrebovanú energiu „nevyhodíte“, ale ju poskytnete niekomu inému, kto ju potrebuje.
Háčik je len jeden. Dodávateľ môže určiť presné časové rozhranie, kedy bude prebytočnú elektrinu vykupovať, ako aj maximálny objem vykupovanej energie. To znamená, že cez virtuálnu batériu zrejme nebude možné zdieľať úplne všetku nespotrebovanú energiu. Aj niečo je však lepšie, ako nič.
Okrem virtuálnej batérie, ako bolo avizované o pár odsekov vyššie, možno problém s prebytočnou (nespotrebovanou) energiou vyriešiť kúpou fyzických batérii, do ktorých sa táto energia ukladá na neskoršie použitie. Alternatívou môže byť bojler, ktorý využije prebytočnú energiu na ohrev vody, alebo chladiace systémy schopné akumulovať chlad do stropu, podláh alebo stien.