Život na Slovensku, a prakticky všade vo svete, nám výrazne „strpčujú“ dane. Tie pre krajiny predstavujú značný zdroj príjmov, z ktorých sa následne financujú štátne podniky či infraštruktúra. Na niektoré dane sme si za tie roky ako-tak zvykli. Postupne sa ale objavujú nové, ktoré sa síce principiálne dajú pochopiť, no aj napriek tomu s nimi mnohí občania nesúhlasia. Do tejto kategórie zrejme možno zaradiť aj daň zo sladených nápojov.
Táto daň, teda aspoň podľa zákonodarcov, má motivovať ľudí k lepšej, respektíve zdravšej životospráve. Problémom je, že k nej bolo prijatých už niekoľko výnimiek, čo najmä výrobcovia nevnímajú zrovna pozitívne, píše denník Teraz.sk.
Daň v sa prakticky okamžite stretla s ostrou kritikou, nakoľko sa spočiatku mala vzťahovať aj na potraviny, ktoré sú bežne konzumované športovcami, resp. proteínové koncentráty. Taktiež sa vzťahovala na niektoré základné potraviny, napr. na ochutené mlieka.
Výnimky pribúdajú, potenciálne príjmy klesajú
Vláda však časom prijala množstvo zmien, ktoré upravili pôsobnosť tejto dane. Viacerým skupinám výrobkov bola udelená akási imunita. Patria sem napr. sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje či sladené rastlinné nápoje. V skutočnosti tak daň „sužuje“ len veľmi úzky okruh tovarov, na ktorý sa tak vyvíja neprimeraný nátlak. Uviedla to Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM).
AVNM sa obáva vplyvu ďalších výnimiek, ktoré môžu byť prijaté v rámci druhého čítania. V prípade, že poslanci príjmu ďalšie výnimky, napr. udelia výnimku aj ochuteným nealkoholickým pivám, radlerom a ďalším nápojom, očakávané výnosy z dane môžu klesnúť o takmer 7-miliónov eur, a to len v priebehu prvého roku. Okrem toho by to vraj podporilo zvýšenú konzumáciu nezdanených produktov.
Asociácia na základe skúseností z iných krajín presadzuje názor, že zdanenie len úzkej kategórie potravín vedie k substitúcii, čiže k snahe spotrebiteľov nahradiť zdanený výrobok za iný, podobný, nezdanený výrobok.
V rozpore s pôvodným cieľom
Lucia Morval, výkonná riaditeľka AVNM, uvádza, že organizácia rešpektuje snahu vlády prijímať nové dane s cieľom konsolidovať verejné financie. Upozorňuje však, že je potrebné si uvedomiť, že ak vláda skutočne chce dosiahnuť deklarovaný zámer zvýšenia príjmov do rozpočtu, každá ďalšia výnimka bude viesť k presnému opaku, teda k znižovaniu príjmov.
Asociácia sa ďalej obáva, že ju nový zákon privedie do situácie, kedy ochutená minerálna voda s nízkym obsahom cukru nebude vedieť konkurovať určitej skupine alkoholických nápojov a ochuteným pivám. To považuje za negatívny signál v rámci podpory verejného zdravia a ochrany mládeže.
Morval ďalej poukazuje na zaujímavý trend v spotrebe sladených nápojov na Slovensku. Ich spotreba totiž klesá, a to aj bez dodatočného daňového zaťaženia. Taktiež poznamenala, že výrobcovia dobrovoľne znižujú obsah cukru v nápojoch. Naďalej však na trhu prakticky bez povšimnutia ostávajú alkoholické nápoje, ktoré majú buď to nulovú, alebo nižšiu daňovú sadzbu, než akou je daň zo sladených nápojov.
Asociácia podľa hovorkyne zastáva názor, že ak by vláda chcela skutočne radikálne zakročiť proti nadmernému príjmu cukru, mala by diskutovať o zdanení ďalších potravín a nápojov s obsahom pridaného cukru, prípadne sladidiel, a nie schvaľovať jednu výnimku za druhou. Takým spôsobom pôjde iba o diskriminačný nástroj predstavujúci riziko nielen pre podnikateľské prostredie, ale aj spotrebiteľov, ktorých má tento zákon v prvom rade chrániť.