Nedávno predstavený nový dizajn slovenských cestovných pasov vyvolal vlnu nespokojnosti medzi odborníkmi aj širokou verejnosťou. Ministerstvo vnútra v piatok oznámilo zmenu vizuálnej podoby pasov, ktorá mala zdôrazniť národnú identitu a kultúrne dedičstvo Slovenska. Namiesto toho sa však objavili kritiky na použitie ochranných prvkov z verejne dostupných databáz a nesprávne zobrazenie tradičných motívov.
Stránka “Slovenský folklór bez fejku” poukázala na to, že lesklé vizuálne prvky s ľudovými vzormi, viditeľné pri naklonení pasu na svetle, pochádzajú z fotobanky Dreamstime.com od autorky Agnieszka Murphy. Tieto grafiky sú bežne dostupné a často sa využívajú na masovú výrobu suvenírov. “Je smutné, že na tak dôležitom dokumente, ktorý reprezentuje našu krajinu v zahraničí, sa objavujú generické motívy bez jedinečnosti,” uvádza stránka.
Okrem toho kritici upozorňujú na nesprávne použité kompozície a skomolené ľudové vzory. Napríklad známe čičmianske ornamenty sú podľa odborníkov zobrazené nepresne a bez umeleckej hodnoty. Tieto chyby podľa nich degradujú význam slovenského folklóru a kultúrneho dedičstva.
Spolupráca štátu s dodávateľom
Podľa dostupných informácií mal grafický návrh pasov vzniknúť v spolupráci medzi ministerstvom vnútra a dodávateľskou spoločnosťou. Zmluva uvádza, že dizajn mal byť predmetom odborných konzultácií a jednotlivé fázy tvorby pasovej knižky mali byť schvaľované oboma stranami. Dodávateľ mal zabezpečiť grafické návrhy vrátane všetkých ochranných prvkov ešte pred začiatkom výroby dokladov.
Štát mal získať plné práva na výtvarný dizajn, čo zahŕňa neobmedzené používanie na výrobu pasov a možnosť využitia na publikačné či reklamné účely, dokonca aj prostredníctvom tretích strán.
Ministerstvo vnútra informovalo, že na projekte sa podieľalo takmer 40 ľudí z ich strany aj zo strany dodávateľa. Cieľom bolo vytvoriť dizajn, ktorý by odrážal národnú hrdosť a prepojenosť slovenského národa s jednotlivými regiónmi. Napriek tomu výsledný produkt vyvolal pochybnosti o tom, či sa tento zámer podarilo naplniť.
Odborníci sú pobúrení
Mnohí občania sa na sociálnych sieťach pýtajú, prečo sa pri tvorbe tak významného dokumentu nevyužili originálne slovenské motívy a štát nespolupracoval s domácimi umelcami či etnografmi. Použitie obrázkov z fotobanky vnímajú ako premárnenú príležitosť prezentovať bohatstvo slovenského kultúrneho dedičstva.
Odborníci na folklór a dizajn zdôrazňujú, že pas je nielen cestovným dokladom, ale aj vizitkou krajiny v zahraničí. Preto by mal obsahovať autentické prvky, ktoré sú pre Slovensko unikátne. Nateraz nie je jasné, koľko štát za dizajn nového pasu zaplatil.