Slovensko kladie nemalý dôraz aj na efektivitu energetického priemyslu. Háčikom je, že v jednom konkrétnom smere celkom výrazne zaostávame za zvyškom Európskej únie (EÚ). Hovoríme o komunitnej energetike, ktorú možno poňať ako moderný a čoraz rozšírenejší prístup k spoločnej výrobe a zdieľaniu energie.
Ako píše denník Teraz.sk, hoci je komunitná energetika čoraz populárnejšia, na Slovensku sa využíva celkom málo, resp. nie v takej miere, ako v iných krajinách EÚ. Pre Slovákov je to dodnes relatívne neznámy fenomén, pod čo sa podpisuje viacero legislatívnych, technických, ako aj administratívnych prekážok.
Konkrétne na túto problematiku upozornila Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI). Tá v priebehu tohto týždňa vydala príručku ohľadne rozvoja energetických komunít na území Slovenskej republiky.
Slovensko potrebuje príručku
Boris Valach, spoluautor dokumentu a pracovník SAPI, vysvetlil, že príručka pokrýva široké spektrum tém, od základných definícií a právneho rámca, cez štruktúry a typy energetických komunít, až po praktické aspekty, ako je založenie energickej komunity, návrh a výstavba obnovitelného zdroja energie (OZE) a tiež financovanie a prevádzku.
Príručka z pohľadu legislatívy poskytuje ako sumár, tak aj vysvetlenie najdôležitejších častí právnych predpisov, ktoré sa zaoberajú témou energetických komunít. To zahŕňa nielen slovenskú legislatívu, ale aj európske právne predpisy, ktoré sú pre Slovensko záväzné.
Asociácia taktiež vyzvala zainteresovanú verejnosť, aby k jej návrhu príručky zasielala podnety a pripomienky, ktoré by mohli pomôcť k jej zlepšeniu. Podľa asociácie sú na našom území aktuálne registrované iba tri energetické spoločenstvá. Komunitná energetika a využívanie OZE by pritom mali byť kľúčové prvky, pokiaľ ide o energetickú transformáciu.
Okrem toho by sa príručka mala zaoberať hlavnými prekážkami pre rozvoj energetických komunít na Slovensku, vrátane regulačných prekážok,technických výziev a problémov s financovaním.
Napokon dokument obsahuje aj práva a povinnosti členov energetických komunít a postup, ktorým by sa mali dotknuté subjekty riadiť pri zakladaní a riadení energetickej komunity.
Ján Karaba, riaditeľ asociácie SAPI, doplnil, že príručka poskytuje prvé komplexné usmernenia a praktické rady pre tých, ktorí majú záujem o zakladanie a efektívny manažment energetických komunít na Slovensku.
OZE budú hrať dôležitú úlohu
Obnoviteľné zdroje energie sú už dlhšiu dobu primárnym zameraním nielen mnohých organizácií, ale aj mnohých krajín. Keďže sa tieto zdroje neopierajú o fosílne palivá, ale o prostriedky prirodzene poskytované našou planétou, nezaťažujú životné prostredie (teda aspoň nie v takej miere) ako fosílne palivá
OZE sú pre spotrebiteľov atraktívnym riešením aj z hľadiska nákladov. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, na Slovensku funguje systém, ktorý umožňuje zníženie faktúry za elektrickú energiu, pokiaľ využívate. Týmto systémom je tzv. Energetické dátové centrum (EDC).
Konkrétne EDC umožňuje redukovať výšku tzv. silovej zložky, ktorá je súčasťou ceny komodity (elektriny). Hlavnou výhodou tohto systému je akási virtuálna batéria, ktorá zabezpečuje, že sa nespotrebovaná energia z obnoviteľné zdrojov, napríklad energia vyrobená solárnymi panelmi, odošle späť do distribučnej sústavy. Z tej sa potom energia presunie k niekomu inému, kto ju potrebuje. Následne poskytovateľ na základe odčerpaného objemu energie odpočíta zmienenú silovú zložku, čím sa redukuje výška faktúra.