Čerpanie ruského plynu a ropy sa stáva čoraz citlivejšou otázkou. Ruské plynovody a ropovody totiž zásobujú aj Európu, pričom z nemalej časti vedú cez územie Ukrajiny. Tá sa v dôsledku vojny rozhodla na svojho agresorského suseda uvaliť prísne sankcie. Problémom je, že tieto sankcie môžu predstavovať výrazné obmedzenie dodávok cenných surovín na Slovensko.
Ako však píše denník Teraz.sk, zásobovanie ruským plynom nateraz nie je problém. Ruský Gazprom totiž prisľúbil, že v pondelok odošle na naše územie cez Ukrajinu 42-miliónov kubických metrov (m3) plynu. To je zhruba rovnaké množstvo, aké posielal v predošlých dňoch. Naprílkad v nedeľu poslal cez čerpaciu stanicu Sudža v ruskej Kurskej oblasti cez Ukrajinu do Európy necelých 42-miliónov (41,9-milióna) m3 plynu. Okolo tohto čísla sa pohybuje aj priemerný dodaný objem plynu za september.
Dodávky plynu cez Sudžu pokračujú aj napriek tomu, že ukrajinské ozbrojené sily začiatkom augusta realizovali obrovský útok na kurský región. Práve v tom sa nachádza stanica Sudžba. Táto tranzitná linka pritom predstavuje jediný spôsob, akým sa môže ruský plyn dodávať na územie Európy.
A máme tu ešte jednu dobrú správu. Údaje spoločnosti Gas Infrastructure Europe uvádzajú, že Európska únia (EÚ) dokázala naplniť zásobníky plynu na úroveň 90 percent plnej kapacity, a to viac ako dva mesiace pred kritickým termínom (1. novembra). Pokiaľ ide o zásoby zemného plynu, tie ešte 19. augusta dosiahli 1 025 terawatthodín (TWh), čo predstavuje 90,02 percenta skladovacej kapacity. V prepočte ide o takmer 92-miliárd m3 plynu. Koncom augusta už boli zásobníky naplnené na 92,4 percenta štandardnej kapacity.
To znamená, že Slovensko má pomerne silné zásoby, aby bez problémov zvládlo blížiace sa zimné mesiace, počas ktorých sa asi žiadna domácnosť nevyhne aktívnemu vykurovaniu.
Plyn máme, no čo ropa?
Čo sa týka dovozu ropy, Slovensko stále sužujú obavy z absencie prítoku cez ropovod Družba. Ukrajina totiž robí všetko pre to, aby ruská ropa cez jej územie už netiekla.
Ako sme vás informovali v samostanom článku na tomto odkaze, Ukrajina napokon povolila, aby ruská ropa mohla cez jej územie prúdiť na Slovensko aj naďalej. Stanovila však jednu prísnu podmienku. Naša rafinéria sa musí stať majiteľom prepravovanej ropy ešte na území Bieloruska. To znamená, že Slovnaft bude musieť pokryť všetky náklady späté s tranzitom ropy cez Ukrajinu.
Aby sme boli konkrétnejší, tieto náklad sa zrejme pripíšu na účet maďarskej skupiny MOL, pod ktorú Slovnaft patrí. Napriek tomu ale môže ísť o výrazné navýšenie nákladov na výrobu ropných produktov, čo znamená riziko cenového rastu pohonných hmôt (PHM) na čerpacích staniciach Slovnaft.
Taktiež treba spomenúť, že Slovensko a Maďarsko zrejme budú poslednými dvoma krajinami, ktoré ešte odoberajú ruskú ropu. Susedné Česko sa rozhodlo investovať do zmeny dodávateľa, momentálne plánuje napojenie na nemecko-taliansku sieť ropovodou. Dokonca aj rakúska rafinéria OMV sa rozhodla odstrihnúť od Ruska, pričom momentálne dováža ropu cez Taliansko.