To, že život na Slovensku je čoraz ťažší a drahší, vám asi nemusíme hovoriť. Ceny všetkého okolo nás akosi rastú, pričom inak tomu zrejme nebude ani v priebehu budúceho roka. Práveže je takmer isté, že zdražovanie v tomto období ešte väčšmi zosilnie.
V tomto článku vám ponúkame prehľad základných tovarov a služieb, ktoré budú už o pár mesiacov výrazne drahšie. Žiaľ, nižšie uvedeným cenovým rastom sa nevyhne takmer nikto. Týkajú sa totiž potravín, prepravy po diaľničných komunikáciách, ako aj energií.
Ešte predtým, ako začneme, treba poznamenať, že štát k zvyšovaniu životných nákladov svojich občanov pristupuje z dôvodu snahy zlepšiť stav verejných financií. Štátna pokladnica krváca, čo z dlhodobého časového hľadiska predstavuje značne riziká. Žiaľ, deficit na bankovom konte Slovenska budú musieť vykompenzovať hlavne bežní občania.
Ročná diaľničná známka za 90 eur
Začneme cenovým rastom, ktorý asi zabolí zo všetkých najmenej. Ako ste už zrejme vyčítali z nadpisu tejto sekcie, týka sa diaľničných známok.
Vláda chce upraviť ceny diaľničných známok pre Slovensko od budúceho roka. Najviac by mala zdražieť známka s ročnou, resp. 365-dňovou platnosťou. Tá sa aktuálne predáva za 60 eur, po novom má stáť až 90 eur, teda o 50 percent viac. Cenou ročnej známky by sme sa tak priblížili susednej Českej republike, kde táto známka taktiež stojí okolo 90 eur.
Čo sa týka zvyšných troch diaľničných známok, mesačná platnosť by mala byť k dispozícii za nezmenenú cenu, resp. 17 eur. Známka s 10-dňovou platnosťou má dokonca zlacnieť, a to zo súčasných 12 eur na 10,80 eura. Pri jednodňovej známke však treba opäť rátať so zdražením, konkrétne z 5,40 eura na 8,10 eura.
Slovenskí motoristi túto zmenu iste neuvítajú s otvorenou náručou. Tento rok sa u nás ceny diaľničných známok nemenili. Mnohí by si iste priali, aby to tak ostalo aj v budúcom roku.
23-percentná DPH
Tento cenový rast už zabolí o čosi viac. Premiér Robert Fico predstavil balík konsolidačných opatrení, ktorý, žiaľ, zahŕňa aj vyššiu daň z pridanej hodnoty. Zdvihla sa potom aj daň z príjmu právnických osôb.
Podľa Fica sú tieto kroky nevyhnutné na splnenie záväzkov, ktoré máme ako krajina voči eurozóne. Konsolidáciu verejných financií označil za nevyhnutnú a udržateľnú. Doplnil, že vláda našla rovnováhu, v rámci ktorej pomôžu k zlepšeniu situácie občania, firmy aj banky.
Takže ako budú vyzerať nové dane? Základná sadzba DPH, ktorá doposiaľ činila 20 percent, sa zvýši na 23 percent. To znamená, že drahšie bude skoro všetko. Sadzba DPH pre vybrané základné potraviny sa však po novom zníži, konkrétne z 10 percent na 5 percent. Pokiaľ ide o tzv. ostatné potraviny a energie, pri týchto položkách sa bude aplikovať nová sadzba dane (19 percent).
V súvislosti s vyššou základnou sadzbou dane vyjadrili ostrú kritiku nielen občania, ale aj potravinári. Konkrétne Potravinárska komora Slovenska (PKS) dávnejšie varovala, že navýšenie DPH na potraviny by viedlo k výraznému navýšeniu nákladov domácností. Pokiaľ ide o zníženie DPH na základné potraviny, v tomto smere podotkla, že veľké množstvo potravín zníženej sadzbe nepodlieha.
Vláda navýšením základnej sadzby DPH ešte väčšmi zhoršila pozíciu Slovenska v súvislosti s cenovou dostupnosťou potravín. Už predtým malo Slovensko najdrahšie potraviny spomedzi všetkých krajín V4, medzi ktoré okrem nás patrí aj Česko, Poľsko a Maďarsko.
O 30 percent drahšie energie
Posledný cenový nárast, o ktorom si povieme, sa týka energií. Na našom webe sme vás už viackrát informovali, že Slovensko v budúcom roku ukončí plošné dotovanie cien energií, čo povedie k rastu ich cien. Zdražieť má ako plyn, tak aj elektrina.
Analytici upozorňujú, že konkrétne ceny plynu sa neodvíjajú od aktuálnych cien komodity na burze, ale od priemerných trhových cien vykázaných v predošlom období. Na základe toho predpokladajú, že sa jedna megawatthodina (MWh) plynu bude na Slovensku v budúcom roku predávať za 37,33 eura. To by znamenalo navýšenie faktúr slovenských domácností o 13 až 33 percent, konkrétne v závislosti od tarify. Najviac by sme si priplácali za najvyššiu tarifu D3, ktorá zahŕňa ohrev vody, varenie a kúrenie.
Čo sa týka elektrickej energie, pri tej vraj cenový nárast nebude až tak výrazný. Stále nás totiž do istej miery chráni memorandum so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorého by sa malo slovenským domácnostiam v budúcom roku dodať asi 5,5 terawatthodiny (TWh) elektřiny pro cene 66,70 eura za jednu MWh. Analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX dávnejšie predpovedal, že faktúry za elektrinu môžu Slovákom v budúcom roku stúpnuť asi o 5 percent.