Existuje mnoho spôsobov, akými Slováci môžu ušetriť nemálo peňazí. Často nám pritom cenné prostriedky pretekajú pomedzi prsty kvôli de facto zbytočným chybám, ktorým sa dá veľmi jednoducho vyvarovať. Vo väčšine prípadov postačí dôslednosť.
Ako píše denník Teraz.sk, platí to aj v prípade poistenia či poistení. Poisťovne majú nastavené rôzne systémy a pravidlá, ktoré môžu priamo ovplyvňovať výšku poistného. V prípade, že na ne klienti neberú ohľad, môžu sa pripravovať o nemálo peňazí.
Pravidlá sú pritom veľmi jednoduché. Samozrejme, tým hlavným je poctivé platenie. Je tu však aj kopa ďalších, menších pravidiel. Síce na to mnohí neberú ohľad, dôležitá je aj pravidelná kontrola osobných údajov. Ak nie sú v súlade so skutočným stavom, môže dôjsť ku komplikáciám.
Pozor dajte aj na zdanlivo drobné zmeny
Na výšku poistného môžu mať vplyv aj celkom bežné zmeny, ako je napríklad nová adresa alebo telefónne číslo. Okrem toho môžu pracovníkom poisťovní znemožniť kontaktovanie klientov. Upozornila na to ČSOB Poisťovňa.
Dodala, že v prípade povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia je adresa trvalého pobytu cenotvorným parametrom, takže sa po ich zmene môže upraviť výška poistného, a to ako smerom nahor, tak aj smerom nadol. Okrem toho apeluje na vykonanie potrebných zmien aj v prípade technického preukazu k vozidlu.
Zákazníci by vždy mali poisťovniam poskytovať aktuálne osobné údaje, teda aktuálnu e-mailovú adresu, telefónne číslo a adresu bydliska. Taktiež by mali dbať na nahlásenie odhlásenia vozidla z evidencie vozidiel, ak k tomu dôjde. V opačnom prípade hrozí, že vozidlo síce je odhlásené z evidencie vozidiel na dopravnom inšpektoráte, avšak v poisťovni je poistná zmluva stále aktívna.
V tomto smere je potrebné nahlásiť aj zmenu držiteľa vozidla. Ak je evidované na právnickú osobu a prepíše sa na fyzickú osobu (alebo naopak), z hľadiska poistných podmienok poistenie zaniká. ČSOB Poisťovňa doplnila, že ak si klient dodatočne auto vylepšil napríklad dizajnovými fóliami, prípadne si dokúpili nosič na bicykle, aj o týchto zmenách by mala byť poisťovňa náležite informovaná.
Nahlásenie úprav síce môže viesť k zvýšeniu poistného, avšak ak dôjde k dopravnej nehode, resp. poistnej udalosti, tieto vylepšenia budú taktiež pokryté.
Zhrnúť to možno tak, že by ste vždy mali dbať na to, aby o vás poisťovne mali aktuálne informácie, byť to informácie o vašej osobe, alebo informácie o poistenom majetku. Poctivosť sa vypláca. V tomto prípade doslovne.
Kde inde možno ušetriť?
Chýb, v dôsledku ktorých Slováci zbytočne prichádzajú o peniaze, je viacero. Nedávno sme vás na našom webe informovali o blížiacom sa nástupe jesene, ktorá je zvyčajne spätá s chrípkami a inými chorobami. S tými sa zvyčajne snažíme vysporiadať za pomoci liekov. Mnohí však robia chybu v tom, kde tieto lieky nakupujú.
Dnes už je bežnou praxou, že lekárne ponúkajú predaj liekov ako v kamenných predajniach, tak aj na internete. Často pritom býva lacnejší nákup cez internet, a to s celkom veľkým rozdielom. Pri väčších baleniach alebo dlhodobo užívaných liekov sa cenové rozdiely môžu vyšplhať na desiatky eur.
Dôvod je prostý. Lieky v kamenných predajniach bývajú drahšie, nakoľko pomáhajú hradiť náklady spojené s prevádzkou. Sem spadajú energie, nájom, ako aj mzdové náklady. Na prevádzku e-shopu nie je nutné vynaložiť tak vysoké náklady, čo sa zvykne odrážať na cenách ponúkaného sortimentu.