Začiatok školského roka je náročný nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Deti sa musia prispôsobiť tomu, že budú mať najbližších 10 mesiacov školské povinnosti. Rodičia zase musia vynaložiť nemálo finančných prostriedkov na to, aby si ich ratolesti mohli školské povinnosti riadne plniť. Smutným faktom je, že školské pomôcky sú z roka na rok drahšie, čo mnohých rodičov núti si požičiavať peniaze, aby ich mohli deťom zadovážiť.
Toto nie je jav, ktorý by sa vyskytoval niekde ďaleko v najchudobnejších krajinách sveta. Je to jav, ktorý sa vyskytuje aj v Česku a na Slovensku. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika, na ktorý upozornil Spravodajský portál RTVS.
Keď dieťa začína nový školský rok, zvyčajne potrebuje kopu nových pomôcok. Môže potrebovať novú školskú tašku, učebnice, písacie potreby, pomôcky na výtvarnú výchovu. To všetko dokopy nie je lacná záležitosť. A to ešte nehovoríme o nákladoch na krúžky a výlety.
Slovenská ekonomika si neprechádza zrovna najjednoduchším obdobím. Hoci priemerná mzda v prvej polovici roka 2024 stúpla, mnohí sa ešte stále zotavujú z pandémie koronavírusu, ako aj vysokej inflácie, ktorá prišla ako jeden z následkov vojny na Ukrajine. Taktiež nemožno opomenúť skutočnosť, že samotné školské potreby medziročne výrazne zdraželi, konkrétne až o 10 percent.
Požičiavame si do 200 eur
Jaroslava Palendalová, riaditeľka spoločnosti Kruk, uviedla, že oproti minuloročným výsledkom sa podiel rodičov, ktorí majú potrebu si požičať peniaze na školskú výbavu a záujmové aktivity detí, nezmenil. To označila za dobrú správu. Dodala, že veľkú časť tejto skupiny tvoria tvoria študenti, ktorí ešte nemajú zamestnanie, a teda potrebujú pôžičku pre seba. Zvyčajne si majú požičiavať od rodiny a blízkych, a to vo výške do 200 eur.
Na školské potreby si má požičiavať približne 10 percent osôb vo veku od 18 do 24 rokov, pričom výška pôžičky sa zvyčajne pohybuje v rozpätí od 120 do 200 eur. Viac ako 200 eur si má požičiavať okolo 8 percent osôb vo veku od 25 do 34 rokov. Prieskum taktiež zistil, že viac si vyššie sumy požičiavajú muži, než ženy.
Čo sa týka geografického hľadiska, v Banskobystrickom kraji si na školské potreby potrebuje požičať viac ako 7 percent obyvateľov. V nemalej miere si potom požičiavajú aj obyvatelia Žilinského, Nitrianskeho a Prešovského kraja.
Nešpecifický trend
Ako bolo spomenuté, veľmi často si na školské potreby požičiavajú mladí študenti bez zamestnania. Sú to potom však aj rodičia na rodičovskej dovolenke, živnostníci, pracovníci v poľnohospodárstve, lesníctve, obchode a službách, ako aj zamestnanci v armáde a bezpečnostných zložkách.
Palnedalová doplnila, že častejšie ako vysokoškoláci si na školské potreby požičiavajú ľudia so základným vzdelaním aj stredoškoláci. Vraj je zaujímavé, že podobný podiel domácností s pôžičkami možno evidovať v nízkopríjmových domácnostiach aj tých s príjmom od 1 000 do 1 300 eur.