Apple pred pár dňami usporiadal veľkolepé podujatie „Glowtime“, v rámci ktorého predstavil svetu svoje najnovšie produkty. Dočkali sme sa odhalenia čerstvého hardvéru (iPhone 16, Apple Watch 10, AirPods 4) i softvéru. Obecne bolo podujatie veľmi štedré a bohaté na informácie, no žiaľ, podstatná časť z neho bola pre Slovákov de facto úplne zbytočná. Dôvodom sú prísne pravidlá zo strany Európskej únie (EÚ), ako aj neochota Apple podvoliť sa týmto pravidlám.
Tieto pravidlá stanovené zákonodarcami EÚ totiž požadujú, aby technologické firmy neuplatňovali praktiky, ktoré poškodzujú konkurencieschopnosť ostatných hráčov na trhu alebo konečných spotrebiteľov. Presne takéto praktiky Apple uplatňoval, uplatňuje a zrejme ešte nejaký čas bude uplatňovať, a to aj napriek tomu, že to z legislatívneho hľadiska robiť nemôže.
Takže prečo to robí?
Apple je známy svojím ekosystémom, ktorý nepozná ľútosť voči nikomu, kto sa z neho snaží vystúpiť. A do určitej miery to je v poriadku. Každý výrobca má vlastný ekosystém. Apple to však miestami extrémne preháňal. Občas mal stanovené až príliš nekompromisné obmedzenia, ktoré v konečnom dôsledku ani nedávali zmysel.
Aby sme boli presnejší, zmysel nedávali len nám. Apple mal za cieľ jediné, a to aby všetci jeho zákazníci používali iba jeho riešenia, iba jeho produkty, iba jeho služby. Pochopiteľne, tento prístup sa časom dostal do pozornosti európskych zákondarcov, ktorí sa napokon rozhodli rázne zakročiť. Vznikli dve kľúčové legislatívy, a síce Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA).
Účelom DMA je zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Zákon však jasne stanovuje pravidlá pre technologické spoločnosti s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok iným podnikom a spotrebiteľom. V stručnosti teda možno povedať, že cieľom tejto legislatívy je zabrániť firmám v aplikovaní neférových praktík, ktoré príliš znevýhodňujú konkurenciu alebo zákazníkov. Medzi tieto praktiky možno zaradiť napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov, prípadne nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
DSA má zase za úlohu zvýšiť bezpečnosť online priestoru, konkrétne formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce táto legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré podporujú šírenie dezinformácií.
Problémom pre Apple je najmä DMA, teda Akt o digitálnych trhoch. V jeho ustanoveniach totiž stojí, že tým spoločnostiam, ktoré porušia uložené podmienky, hrozí pokuta vo výške až 10 percent z ich ročného obratu.
Apple pokúšal a pokúšal. Napokon sa popálil
Apple spočiatku odmietal pristúpiť na akékoľvek kompromisy, ktoré by ho nútili spustiť hradby okolo svojho vymaznaného ekosystému. Neskôr prekvapil drobnými ústupkami, napríklad umožnením výberu predolveného vyhľadávača či sťahovania aplikácií mimo App Store.
No pokiaľ ide o sťahovanie mimo App Store, tu treba upozorniť na jeden nemalý háčik. Apple síce zaviedol podporu pre obchody tretích strán, no nie úplne čestne. Európska komisia (EK) v rámci vlastného vyšetrovania zistila, že Apple zámerne odrádzal vývojárov aplikácií od využívania týchto obchodov.
Odrádzal ich tzv. poplatkom za základnú technológiu (Core Technology Fee). Ten účtoval vývojárom za každé dodatočné stiahnutie danej aplikácie nad „bezplatný limit“, ktorým bol 1-milión stiahnutí. Za každé stiahnutie nad túto hranicu si gigant pýtal províziu vo výške 50 centov (0,50 eura).
EÚ na jeho smolu túto bariéru neodobrila a rozhodla sa Apple postaviť pred súd. Spoločnosť má čas do marca, aby dosiahla súlad s náležitosťami, ktoré ukladá DMA. Ak tak nespraví, hrozí mu pokuta vo výške 10 percent ročného obratu, resp. 38-miliárd eur. V tomto smere ešte treba poznamenať, že ak bude pravidlá porušovať opakovane, výška pokuty vyskočí až na 20-percent ročného obratu.
Akú úlohu v tom hrá iPhone 16?
Z predošlých odsekov zrejme máte celkom jasnú predstavu o tom, čo sa Apple snaží docieliť a prečo je táto snaha tŕňom v oku EÚ. Zaujímavé však je, že aj napriek hrozbe pokuty vo výške desiatok miliárd Apple stále pokúša svoje šťastie. No aspoň to robí menej okato.
Narážame tým na Apple Intelligence, teda systém umelej inteligencie, ktorý Apple pôvodne predstavil v rámci vývojárskej konferencie WWDC. Šou to bola veľkolepá a náramne potešujúca. Potom však prišiel tvrdý úder pod pás – dozvedeli sme sa, že Apple Intelligence aspoň nejaký čas nebude dostupný na území EÚ, a teda ani na Slovensku.
Prečo? Odpoveď vám asi už došla. Apple si veľmi dobre uvedomuje, že svoju AI môže priniesť aj do Európy, avšak len v tom prípade, ak nebude porušovať podmienky DMA, teda ak nebude znevýhodňovať konkurenciu. Za znevýhodnenie možno v tomto prípade považovať napríklad odopretie prístupu tretím stranám.
Apple síce nikdy nepovedal, že by tretie strany znevýhodňoval, no v podstate ani nemusel. Jeho činy to povedali celkom jasne. Tvrdí, že by bol veľmi rád, keby sem mohol priniesť svoju AI, no „zatiaľ to nejde“. Ide to a pôjde to. Stačí len ustúpiť a skoncovať s prílišným „sebaprotekcionizmom“.
To najsmutnejšie na tom však je, že na neochotu Apple najviac doplatia tí, ktorí kupujú jeho produkty – zákazníci. Je de facto 100-percentne isté, že Apple Intelligence do Európy len tak skoro nepríde. Problémom je, že Apple Intelligence figuruje ako jedna z najzásadnejších noviniek, ktoré boli odprezentované počas predstavenia nových smartfónov zo série iPhone 16.
Apple si bol jasne vedomý toho, že hardvérových inovácií neučinil ktovieako veľa, a teda že nové smartfóny samé o sebe by nemuseli byť pre zákazníkov až-tak atraktívne. Rozhodol sa teda prezentovať Apple Intelligence ako jednu z exkluzívnych čŕt. A treba uznať, že do istej miery exkluzívna je. Staršie modely totiž nemajú dostatok operačnej pamäte na to, aby dokázali túto AI využívať.
Ak chcete mať prístup k Apple Intelligence, potrebujete vlastniť aspoň iPhone 15 Pro. No ak ste z Európy (čo asi ste), potrebujete okrem kompatibilného smartfónu aj letenku mimo EÚ.
Chystáte sa kúpiť si iPhone 16? Smelo do toho. Medzigeneračných vylepšení síce nie je veľa, no nejaké sa nájdu. Dostanete kvalitnejšie fotoaparáty, dlhšiu softvérovú podporu, trvácnejšiu batériu aj výkonnejší procesor. Na podporu umelej inteligencie však nateraz radšej zabudnite.
Uvidíme, či sa Apple časom umúdri. Mohol by sa, keďže AI je aktuálne jeden z najrýchlejšie rastúcich technologických trendov. Možno očakávať, že v budúcnosti bude zohrávať kľúčovú úlohu v každom jednom smartfóne. A nepredpokladáme, že v niečom takom by chcel Apple zaostávať.