Na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky sa uskutočnilo prvé stretnutie novozaloženej medzirezortnej expertnej skupiny, ktorá sa zameriava na problematiku povinného zmluvného poistenia (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel. Cieľom tejto iniciatívy je trvalo znížiť počet vozidiel bez platného poistenia na slovenských cestách.
Finančné straty štátu
Neplatenie povinného poistenia spôsobuje štátu značné finančné straty. Odhaduje sa, že ročne prichádza o 25 až 100 miliónov eur kvôli neefektívnemu vymáhaniu pokút za neuzatvorené PZP. V čase, keď je potrebné konsolidovať verejné financie, je nevyhnutné hľadať spôsoby, ako tieto straty minimalizovať.
Keďže problematika PZP presahuje kompetencie jediného ministerstva, do expertnej skupiny boli prizvaní aj odborníci z Ministerstva dopravy a Ministerstva financií. Ich úlohou je spolupracovať na legislatívnych, technických a procesných zmenách, ktoré by viedli k efektívnejšiemu systému kontroly a vymáhania.
Zameranie na motiváciu, nie trestanie
Hoci jedným z cieľov je zlepšiť vymáhanie pokút, primárnym zámerom je motivovať vodičov k plneniu svojich povinností. Neplatenie PZP totiž predstavuje porušenie zákona, ktoré štát už nemieni ďalej tolerovať. Nové opatrenia by mali viesť k tomu, aby si majitelia vozidiel uvedomili dôležitosť poistenia a vyhli sa tak sankciám.
Do pracovnej skupiny boli okrem zástupcov ministerstiev prizvaní aj členovia Policajného zboru, Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ako aj zástupcovia okresných úradov. Tieto inštitúcie sú priamo zainteresované v evidencii a vymáhaní pokút od neplatičov.
Alarmujúce čísla
Na Slovensku je počet nepoistených vozidiel naozaj vysoký. Ročne okresné úrady dostávajú približne 300-tisíc oznámení o neuzatvorení PZP. Napriek tomu je pokuta uložená len malej časti majiteľov týchto vozidiel. Tento stav spôsobuje, že škody spôsobené nepoistenými vozidlami musia byť hradené z Poistného garančného fondu, do ktorého prispievajú poisťovne z poistného zodpovedných vodičov.
Odborníci zdôrazňujú, že je načase zaviesť efektívny a účinný systém, ktorý zabezpečí plnenie povinností vodičov. Jednou z navrhovaných opatrení je viaczdrojové financovanie Poistného garančného fondu, čo by znamenalo, že zodpovednosť za financovanie by niesli aj majitelia vozidiel bez platného poistenia.
Zriadenie expertnej skupiny je aj reakciou na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR. V priebehu šiestich rokov bolo okresným úradom nahlásených viac ako 1,8 milióna prípadov neuzatvoreného PZP. Pokuty však boli uložené len v 32 640 prípadoch, pričom vymožených bolo len necelých 44 % z celkovej sumy viac ako 3,8 milióna eur.