Platenie je bežnou súčasťou našich každodenných životov. Preto sa niet čo čudovať, že sa táto „činnosť“ v posledných rokoch dočkala viacerých zásadných inovácií. Čoraz menej používame fyzické peniaze, namiesto toho preferujeme platenie kartou, telefónom, hodinkami či prsteňom. Treba však mať na pamäti, že ani moderné metódy platenia nie sú bezchybné.
Existuje viacero kľukatých uličiek, akými sa ľudia viac-menej zbytočne pripravujú o peniaze. V tomto článku si teda nepovieme ani tak o chybe moderného platenia, ale skôr o pochybení ľudí, ktorí ho využívajú.
Ako píše portál Aktuality.sk, na základe informácií portálu Živé.sk, často sa ľudia nedopatrením pripravujú o peniaze, keď platia kartou za tovary alebo služby v zahraničí, resp. v krajinách, ktorých nepoužívajú ako národnú menu euro. Prečo? Keďže tieto krajiny používajú iné meny, čiastka v eurách je iná, konkrétne v závislosti od výmenného kurzu.
Platba v eurách, alebo v cudzej mene?
Možno ste sa už aj vy pri platení v zahraničí stretli s tým, že vám terminál po priložení karty či telefónu ponúkol dve možnosti – platbu v eurách alebo platbu v lokálnej mene. Pochopiteľne, na výber nemáte len-tak bezdôvodne. V skutočnosti je ale pre vás takmer vždy výhodnejšia len jedna možnosť. Háčik je v tom, že veľká časť platiteľov si toho nie je vedomá.
Ak by ste nevedeli lepšie, pravdepodobne by vás viac lákalo zvoliť možnosť platby v eurách, nakoľko je to vaša mena, a teda sa podvedome javí byť výhodnejšia. Opak je však pravdou. V zásade by ste mali vždy, keď máte na výber, platiť v lokálnej mene. Pri platbe v eurách je výsledná suma vyššia.
Samozrejme, pri malých nákupoch rozdiel nie je až taký veľký. No ak kupujete niečo drahšie, voľbou platby v tamojšej mene môžete celkom významne ušetriť.
Dobrou správou je, že viaceré slovenské banky začali svojim klientom ponúkať jednoduché riešenie, a to blokovanie nevýhodných konverzii. Tie sa zvyčajne skrývajú pod skratkou DCC, za ktorou sa skrýva pojem Dynamic Currency Conversion (dynamická konverzia meny). Slovo „dynamická“ znie fajn, no nie vždy sa spája s výhodnosťou. Blokovanie DCC na Slovensku ponúkajú Prima Banka, Fio banka, mBank.
Zbytočne vyhodené peniaze
Prečo sa však viac oplatí platba v zahraničnej mene, než platba v domácej mene? Odpoveď je celkom jednoduchá. DCC sa opiera o nevýhodný výmenný kurz, ktorý sa zvyčajne spája s dodatočnými poplatkami vplývajúcimi na výslednú čiastku. Zákazník tak vo výsledku zaplatí vyššiu sumu, než aká je skutočná cena daného nákupu. V prípade, že zákazník zvolí platbu v zahraničnej mene, platba je spracovaná tamojšou bankou so zvyčajne výhodnejším kurzom.
Je pravda, že niekedy môže byť výhodnejšia platba prostredníctvom DCC, no viac-menej je to len v krajinách, ktorých kurz oproti eur sa veľmi rýchlo mení. Ide teda o celkom ojedinelé prípady.
Niektoré banky na to myslia, niektoré vôbec
Ako bolo spomenuté, Prima banka, Fio banka a mBank ponúkajú svojim klientom ochranu pred platbami v nevýhodných kurzoch. Čo sa týka zvyšných bánk, Slovenská sporiteľňa vraj ochranu pred DCC svojim klientom neposkytuje. Podobne je na tom aj ČSOB, avšak tá tvrdí, že ak zákazník zvolí platbu cez dynamický výmenný kurz, dá sa to ešte zmeniť. Stačí kontaktovať banku, ktorá s ohľadom na chargeback pravidlá môže požiadať o vrátenie prirážky.
Ochranu pred DCC potom neposkytuje ani Tatra banka a Raiffeisen banka. A ani nad jej zavedením nateraz neuvažujú. Pokiaľ ide o Poštovú banku a 365.banku, tie ochranu neposkytujú taktiež, pričom nespresnili, či sa to v budúcnosti zmení.
Klienti troch bánk, ktoré ponúkajú ochranu pred DCC, môžu zablokovať tento spôsob konverzie v rámci mobilnej aplikácie alebo internetbankingu. Konkrétne klienti Prima banky môžu túto možnosť nájsť v nastaveniach platobnej karty. Klientom Fio banky je k dispozícii v nastaveniach zabezpečenia, ku ktorým sa možno dostať prostredníctvom detailov o platobnej karte. mBank priamo v aplikácii ponúka možnosť zablokovania platieb s konverziou meny.