Od roku 2025 sa slovenské domácnosti musia pripraviť na vyššie ceny energií, keďže vláda už nebude plošne dotovať náklady na elektrinu a plyn tak, ako doteraz. Tento krok podporuje aj predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), Jozef Holjenčík, ktorý v diskusnej relácii na TA3 uviedol, že je prirodzené očakávať zvýšenie cien, keď rastú náklady na prácu a komodity.
Napriek pesimistickým prognózam niektorých analytikov, ktorí hovoria o dramatickom zdražovaní, Holjenčík tvrdí, že situácia nie je až taká kritická. “Niektoré segmenty zaznamenajú nárast cien, ale nebude to také výrazné, ako sa predpokladá,” povedal predseda ÚRSO. Podľa neho niektoré odhady vychádzajú z nesprávnych údajov a neodrážajú reálny stav na trhu.
Koho sa zdraženie dotkne najviac?
ÚRSO vypracovalo analýzu založenú na aktuálnych trhových podmienkach. Pre odberateľov v tarife D1, ktorí využívajú plyn len na varenie, sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov o približne 1 euro vrátane novej 23-percentnej DPH. Ročne to predstavuje nárast okolo 14 eur.
Domácnosti, ktoré na plyne varia a ohrievajú teplú vodu, zaznamenajú mesačné zvýšenie približne 16 eur, čo ročne predstavuje okolo 192 eur navyše. Najvýraznejší nárast pocítia odberatelia v tarife D3, ktorí plyn využívajú aj na vykurovanie. Ich mesačné náklady stúpnu o približne 38 eur, teda ročne o asi 456 eur.
Pripravované opatrenia vlády
Jozef Holjenčík uviedol, že vláda pracuje na opatreniach, ktoré by mohli zmierniť dopad zvýšených cien na domácnosti. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, ale predseda ÚRSO verí, že sa podarí nájsť riešenia na zmiernenie finančnej záťaže pre obyvateľov. Upozornil však, že úplne zabrániť nárastu cien nebude možné, najmä vzhľadom na skončenie dlhodobého kontraktu s Ruskom, ktorý Slovensku umožňoval nakupovať energie za výhodnejších podmienok.
Ceny energií na Slovensku sú úzko prepojené s vývojom na medzinárodných burzách. V posledných rokoch došlo k výraznému nárastu cien na trhu – zatiaľ čo v rokoch 2018 až 2021 sa cena pohybovala okolo 19 eur, dnes je to 38 až 40 eur. K tomu prispieva aj ukončenie tranzitného kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou, čo môže ďalej ovplyvniť dostupnosť a cenu plynu v Európe.
Predseda ÚRSO už v minulosti zdôraznil, že úrad je zodpovedný za dohľad nad primeranosťou cien energií pre spotrebiteľov. Podľa jeho vyjadrení by ceny elektriny a tepla pre domácnosti mali zostať na úrovni roku 2024, pričom plyn môže mierne zdražieť. Holjenčík tiež pripomenul, že konkrétne čísla budú známe až po ukončení cenových konaní.
Napriek tomu mnohí analytici predpovedajú výraznejšie zvýšenie cien plynu, až o 25 %. Situácia na trhu je neistá a bude tak závisieť od viacerých faktorov, vrátane geopolitických udalostí a vývoja na svetových burzách.