Slovensko aktuálne sužujú obavy z absencie prítoku ruskej ropy cez územie Ukrajiny, konkrétne cez ropovod Družba. Naši susedia totiž uvalili prísne sankcie, kvôli ktorým hrozilo, že sa Slovensko bude musieť po hlavnom dodávateľovi ropy poobzerať inde. Zmeny mali byť pôvodne platné od budúceho roku.
Dlho sa tápalo nad tým, ako to naozaj bude. A ako však informujú tvnoviny.sk, dnes už poznáme odpoveď. Ukrajina napokon poľavila a dovolila, aby ruská ropa tiekla na Slovensko aj naďalej. Okrem nás bude tiecť aj do Maďarska. Spoločne s južným susedom tak budeme poslednými dvoma krajinami s ruskou ropou. Konkrétne sa to týka ropy tečúcej cez ukrajinskú časť ropovodu Družba.
Dôležité (a nákladné) ultimátum
Toto povolenie nám však nebolo udelené len-tak. Aby sme skutočne mohli aj naďalej odoberať ruskú ropu cez Družbu, potrebujeme splniť jednu dôležitú podmienku. Tou je, aby sa naša rafinéria stala majiteľom prepravovanej ropy ešte na území Bieloruska.
Môže sa to zdať ako drobnosť, no opak je pravdou. Ak sa ruská ropa stane majetkom slovenskej rafinérie už na území Bieloruska, bude musieť pokryť náklady na tranzit cez Ukrajinu. A ako vám zrejme došlo, tieto náklady zrejme nebudú nízke. Zrejme preto, lebo ich presnú výšku zatiaľ nepoznáme.
Treba však spomenúť, že Slovnaft, teda jediná slovenská rafinéria, je súčasťou maďarskej skupiny MOL. A Maďarsko má s Ruskom pomerne nadštandardné diplomatické vzťahy. Je teda možné, že vzhľadom na tieto vzťahy Rusko poskytne na prepravovanú ropu určitú zľavu. Isté to ale rozhodne nie je.
Taktiež stojí za zmienku, že keby skupina MOL skutočne hradila tranzit cez Ukrajinu, znamenalo by to výrazné navýšenie nákladov, čo by sa mohlo pretaviť do vyšších cien produktov, ktoré sa z tejto ropy vyrobia.
Slovensko ostáva verné, Česi sa obrátili na západ
Ako bolo spomenuté vyššie, pôvodne Ukrajina chcela ukončiť tranzit ruskej ropy cez svoje územie na prelome tohto a budúceho roka, čo by pre Slovensko, ktoré veľkú časť ropy odoberá práve z Ruska, predstavovalo nemalé komplikácie. Slovnaft spoločne so skupinou MOL však zabojoval o to, aby boli zachované súčasné kontrakty.
Inak spravila napríklad susedná Česká republika, ktorá sa rozhodla investovať do zmeny dodávateľa. V súčasnosti je tu plánom pripojiť sa na nemecko-taliansku sieť ropovodov. Aj rakúska rafinéria OMV sa rozhodla, že Rusko odstrihne. Ropu dováža cez ropovody vedúce z Talianska.
Je ale nutné zdôrazniť, že hoci je Rusko z hľadiska ropy kľúčovým partnerom Slovenska, Slovnaft neodoberá ropu len z tohto územia. Keby to tak bolo, rafinéria by nemohla vyvážať ďalej do Európy kľúčové produkty, predovšetkým naftu a benzín. Preto jej „ropný mix“ zahŕňa aj arabskú ropu.