Oprava elektroniky vie byť pre bežného spotrebiteľa veľmi nepríjemnou, ako aj veľmi nákladnou záležitosťou. V poslednej dobe sa hojne diskutuje najmä o opravách telefónov, ktoré sú z hľadiska európskych zákonodarcov príliš komplikované a nevýhodné. A práve v tomto smere nedávno uzrel svetlo sveta nový rekordman. Ako píše server GSMArena, je ním unikátny Huawei Mate XT, ktorý debutoval pár dní dozadu na území Číny.
Ak náhodou neviete, spoločnosť Huawei len deň po tom, čo Apple predstavil sériu iPhone 16, uviedol na trh vôbec prvý „tri-fold“ na svete. Ide o skladací smartfón, ktorý je vybavený dvomi pántmi, a teda sa skladá nie na dve, ale rovno na tri časti.
Telefón za 3 000 eur
Vývoj a výroba tohto smartfónu nepochybne dala čínskemu výrobcovi poriadne zabrať, čo sa, samozrejme, pretavilo aj do maloobchodnej ceny. Tá ani zďaleka nie je nízka. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, základná konfigurácia so 16 GB operačnej pamäte a 256 GB úložiska stojí v Číne 19 999 juanov, čo v prepočte vychádza na necelých 2 550 eur. Najvyššia konfigurácia so 16 GB RAM a 1 TB úložiska potom v prepočte vychádza na zhruba 3 000 eur (23 999 juanov).
Ako už bolo čiastočne spomenuté, pod vysokú cenovkou sa v nemalej miere podpisuje skutočnosť, že skladací smartfón s dvomi pántmi je úplne nový formát, ktorý si istotne vyžadoval ohromné investície, a to ako finančné, tak aj časové. Predsa len už výroba „tradičného“ skladacieho smartfónu nie je jednoduchá.
Vysoká náročnosť sa pritom netýka len hardvéru, ale aj softvéru. Ten totiž musel byť špeciálne navrhnutý tak, aby sa dokázal adaptovať všetkým formám, do ktorých sa telefón dokáže poskladať. Používať ho totiž možno v úplne zloženom stave, čiastočne otvorenom stave a plne otvorenom stave.
Čo sa týka technických parametrov, vnútro smartfónu vypĺňa až 10,2-palcový OLED displej s rozlíšením 2 232 x 3 185 pixelov, pomerom strán 16 : 11 a vrstvou LTPO. Displej je teda nádherne ostrý, farebný aj plynulý. Úlohu externého displeja zohráva 6,4-palcový panel. Vo vnútri konštrukcie sa nachádza batéria s kapacitou 5 600 mAh a podporou pre 66-W drôtové a 50-W bezdrôtové nabíjanie.
Zadná strana smartfónu je domovom pre súpravu fotoaparátov, ktorej šéfuje snímač s rozlíšením 50 Mpx, veľkosťou 1/1,56 palca a pohyblivou clonou v rozmedzí od f/1,4 do f/4,0. Sekunduje mu ultraširokouhlý objektív s rozlíšením 12 Mpx a periskop, taktiež s rozlíšením 12 Mpx, ktorý podporuje 5,5-násobné optické priblíženie. Selfie senzor v útrobách okrúhleho výrezu na externom displeji ponúka rozlíšenie 8 Mpx.
Oprava je nočnou morou
Samozrejme, keď je už kúpa samotného zariadenia tak astronomicky nákladná, inak na tom nie sú ani náklady na prípravné opravy. Najväčším problémom je pokazený displej. Podľa sadzobníka, ktorý zverejnila priamo spoločnosť Huawei, stojí výmena displeja pre Mate XT necelých 8 000 juanov, čo v prepočte vychádza na asi 1 020 eur. Možno aj preto novým zákazníkom už pri kúpe ponúka možnosť priplatiť si necelých 450 eur, vďaka čomu získajú nárok na jednu bezplatnú výmenu displeja počas prvého roku od nákupu.
Displej však nie je jediný komponent, ktorý sa môže pokaziť. Ak by sa vám pokazila napríklad základná doska, jej výmena by vás stála 9 099 juanov, resp. 1 160 eur. To už je suma, ktorá by vám pomaly vystačila na kúpu nového iPhone 16 Pro v základnej konfigurácii. Čo sa týka výmeny batérie, tá je prekvapivo lacná. Huawei pri tejto položke udáva cenu 499 juanov alebo 63 eur.
Výmena zadného krytu, ktorý obsahuje aj modul s fotoaparátmi, potom vychádza na 1 379 juanov, čiže 175 eur. Zvyšné dva kryty stoja po 50 eur. Výmena teleobjektívu stojí v prepočte 73 eur, výmena selfie fotoaparátu 48 eur a výmena hlavného fotoaparátu 96 eur.
Z uvedených súm jasne vyplýva, že Huawei Mate XT je telefón, o ktorý sa treba dôkladne starať. Treba pritom podotknúť, že uvedené ceny platia pre čínsky trh, nie pre európsky. Dostupnosť mimo Číny zatiaľ nebola oznámená, no predpokladáme, že ak by sa ku nám smartfón dopracoval, mal by ešte vyššiu cenu aj náklady na opravy.