Štát schválil nový zákon, ktorý povedie k zdraženiu obľúbeného tovaru Slovákov. Konkrétne bola schválená daň zo sladených nealkoholických nápojov. O tejto legislatíve sa hovorilo niekoľko mesiacov, teraz už je oficiálne schválená. Ako ste už zrejme vyrozumeli, zákon zaťaží sladené nealkoholické nápoje vyššími daňami, čo znamená, že budú citeľne drahšie. O novinke informuje portál Aktuality.sk.
Vyššia daň uvalená na dotknuté tovary v rámci zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov bude mať podobu nepriamej dane, ktorá prispeje do štátnej kasy a pomôže tak s konsolidáciou verejných financií.
Daň sa nebude platiť separátne, bude zakomponovaná priamo do ceny dotknutých tovarov. Ministerstvo financií v dôvodovej správe vysvetlilo, že sa navrhuje zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, keďže zo všetkých možných alternatív predstavuje tento systém najefektívnejší spôsob zohľadnenia tzv. cash flow dotknutých platiteľov dane.
Pojmom „cash flow“ sa označuje akýsi obraz o celkovej finančnej situácii konkrétnej osoby, skupiny či organizácie v určitom období. Cash flow tak do istej miery vypovedá o tom, v akej miere je subjekt schopný generovať finančné prostriedky a ako tieto prostriedky využíva.
Problémový priebeh
Spočiatku sa mala daň vzťahovať na oveľa širšiu škálu tovarov, než aká bola napokon schválená. Dávnejšie sa o tejto dani hovorilo ako o dani z cukru. Jej cieľom bolo (a stále je) zlepšiť životosprávu slovenského obyvateľstva, hoci spočiatku sa mala vzťahovať napríklad aj na proteínové koncentráty, ktoré sú zvyčajne konzumované športovcami.
Neskôr však došlo k početným úpravám, ktoré zoznam dotknutých tovarov výrazne osekali. Rezort financií z návrhu napokon vyňal sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje, ako aj nápoje na rastlinnej báze. Vyňaté potom boli aj koncentrované balené látky s charakterom liečiva, ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ale aj výživové doplnky, ako sú voľnopredajné šumivé vitamínové tablety a už zmienené proteínové nápoje, ktoré obsahujú pridaný cukor alebo sladidlo.
No zatiaľ čo niektoré tovary sa zo zoznamu škrtali, iné sa naň pridávali. Štát sa rozhodol rozšíriť zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje obsahujúce kávu, čaj alebo ich náhradu. Platí to aj v prípade, že obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. To znamená, že vyššej dani budú podliehať napríklad ľadové kávy, kávové nápoje s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálne kávovinové nápoje a balené čaje s mliekom. Treba ešte doplniť, že daň sa bude vzťahovať aj na koncentrovanú formu týchto nápojov (prášok, kapsule).
Aké sú sadzby?
Keďže bol zákon o dani z nealkoholických sladených nápojov definitívne schválený, dozvedeli sme sa aj to, ako budú vyzerať jednotlivé sadzby. Nie každý dotknutý nápoj totiž bude zdanený v rovnakej miere. V základe však bude sladený nápoj, teda nápoj obsahujúci cukor alebo sladidlo, zdanený sadzbou 0,15 eura na liter. Vyššia sadzba bude uvalená napríklad na energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu. Konkrétne bude činiť 0,30 eura na liter.
Pokiaľ ide o balené koncentrované látky, ktoré potrebujú pridanie vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, tie budú zdanené sadzbou 1,05 eura na liter, resp. 4,30 eura na kilogram.
Nikto s daňou nevybabre
Samozrejme, štát vie, že mnohí podnikatelia sa budú snažiť o maximálne naskladnenie novo zdanených nápojov ešte predtým, ako daňové zaťaženie nadobudne účinnosť. To by im totiž umožnilo dlhšiu dobu predávať nezdanené nápoje. Zákonodarcovia však uviedli, že takýchto podnikateľov bude zdaňovať osobitne, avšak zrejme len v tom prípade, že by vzhľadom na svoju veľkosť alebo postavenie predstavovali riziká pre chod trhu.
Zdravšie Slovensko, plnšia štátna kasa
Ako bolo spomenuté, cieľom novej dane je zlepšiť životosprávu obyvateľov Slovenska. Je tu však ešte jeden cieľ, ktorý je v očiach štátu zrejme ešte dôležitejší. Súčasná vláda sa snaží skonsolidovať verejné financie, ktoré sú aktuálne v žalostnom stave. De facto teda chce čerpať finančné prostriedky všade, kde sa to dá. Najefektívnejšou metódou sú práve dane.
Daň z nealkoholických sladených nápojov teda vytvorí nový zdroj príjmov do štátnej pokladnice, čo pomôže so zmiernením deficitu verejných financií, a teda aj štátneho zadlženia. Očakáva sa, že nové daňové zaťaženie v roku 2025 vygeneruje štátnej kase vyše 79-miliónov eur. V roku 2026 sa má táto suma navýšiť na 108-miliónov eur a v roku 2027 až na 110-miliónov eur. Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2025.
Daň z prevodov
Štát súbežne rozmýšľa nad zavedením ešte jednej dane, ktorá je oveľa kontroverznejšia. Má ísť totiž o daň z prevodov. Išlo by teda o poplatok, ktorý by sa odvádzal za každú zrealizovanú finančnú transakciu či prevod. Pri tvorbe tohto návrhu sa zákonodarcovia inšpirovali susedným Maďarskom, kde takéto zdanenie funguje už dlhé roky a štátnej pokladnici generuje nemalé príjmy.
Táto daň však nateraz nebola schválená. Taktiež stojí za zmienku, že podľa premiéra Roberta Fica sa nebude týkať všetkých ľudí, ale len podnikateľov, resp. právnické osoby a bankové inštitúcie.
Pochopiteľne, mnohí s týmto návrhom nesúhlasia, vrátane Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Tá vyzvala štát, aby upustil od populistických opatrení, a zároveň varoval pred hrozivými následkami, medzi ktoré patrí pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska o dve percentá v horizonte 15 rokov, strata až 8-tisíc pracovných miest či rast inflácie.