V technologickom svete sa šíria správy, že spoločnosť Qualcomm prejavila záujem o kúpu celého Intelu, jedného z najväčších hráčov v oblasti polovodičov. Informácie o možnej akvizícii priniesli renomované ekonomické médiá CNBC a The Wall Street Journal.
Obe spoločnosti, Qualcomm aj Intel, sa k týmto správam odmietli vyjadriť, čo len pridáva na záhadnosti celej situácie. Nie je jasné, či prebiehajú konkrétne rokovania alebo ide len o predbežný záujem zo strany Qualcommu.
Problémy Intelu sú príležitosťou pre Qualcomm
Intel sa v poslednom období potýka s viacerými technickými a obchodnými výzvami. Spoločnosť oznámila rozsiahle úsporné opatrenia, vrátane prepúšťania až 15 % zamestnancov. Začiatkom septembra tiež informovala o zrušení výroby pomocou nového výrobného procesu Intel 20A, ktorý mal byť nasadený pri výrobe procesorov plánovaných na trh v najbližších týždňoch.
Na začiatku mesiaca sa objavili neoficiálne správy, že Qualcomm zvažoval kúpu častí Intelu, konkrétne divízií zameraných na návrh čipov. Najväčší záujem mal údajne o sekciu zaoberajúcu sa vývojom čipov pre osobné počítače.
Qualcomm je známy predovšetkým ako návrhár ARM procesorov, ktoré dominujú v high-end smartfónoch. Spoločnosť sa aktuálne snaží preniknúť aj na trh procesorov pre osobné počítače prostredníctvom novej generácie výkonných procesorov Snapdragon X. Okrem toho je významným hráčom v oblasti modemov pre mobilné siete. Qualcomm sám nevyrába svoje čipy; navrhuje ich a výrobu zadáva externým spoločnostiam, najmä TSMC.
Intel je dlhodobo lídrom v oblasti x86 procesorov a na rozdiel od Qualcommu si svoje čipy nielen navrhuje, ale aj vyrába vo vlastných fabrikách. V minulosti bol na špici technologického pokroku s najpokročilejšími výrobnými procesmi. V posledných rokoch ho však v tejto oblasti predbehli spoločnosti ako TSMC. Intel preto začal niektoré zo svojich dôležitých procesorov vyrábať práve u TSMC.
Qualcomm je 2x väčší ako Intel
Od minulého roka Intel uviedol do prevádzky niekoľko nových výrobných procesov a s príchodom Intel 18A plánovaným na budúci rok sa chce opäť dostať na vrchol v tejto oblasti. Napriek problémom s výrobou má spoločnosť ambíciu rozšíriť produkciu čipov a ponúkať svoje výrobné kapacity aj iným spoločnostiam.
Zaujímavé je, že podľa trhovej kapitalizácie je Qualcomm v súčasnosti väčšou spoločnosťou než Intel. Hodnota Qualcommu dosahuje približne 188,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo Intel má trhovú kapitalizáciu okolo 93,2 miliardy dolárov. Na druhej strane, Intel má vyššie ročné príjmy; v roku 2023 dosiahol tržby 54,2 miliardy dolárov, kým Qualcomm zaznamenal 35,8 miliardy dolárov.
Čo by akvizícia mohla priniesť
Ak by Qualcomm skutočne kúpil Intel, išlo by o jednu z najväčších akvizícií v histórii technologického priemyslu. Spojenie by mohlo vytvoriť silného hráča schopného konkurovať gigantom ako TSMC či Samsung v oblasti výroby a návrhu čipov.
Pre Qualcomm by to znamenalo získať vlastné výrobné kapacity a posilniť svoju pozíciu na trhu s procesormi pre osobné počítače. Intel by zase mohol profitovať z inovácií a silnej pozície Qualcommu v oblasti mobilných technológií.
Hoci sú tieto informácie zatiaľ neoficiálne a obe spoločnosti mlčia, možnosť takéhoto spojenia vzbudzuje veľký záujem odborníkov aj investorov. Budeme sledovať ďalší vývoj situácie a o novinkách vás budeme priebežne informovať.