Posledné týždne boli pre slovenských motoristov celkom priaznivé, a to predovšetkým kvôli priebežne klesajúcim cenám pohonných hmôt (PHM) na čerpacích staniciach. Inak tomu nebolo ani v priebehu 37. týždňa, o o čom sme vás informovali v tomto článku. Experti však postupne začínajú upozorňovať, že cenový pokles benzínu a nafty končí. Súbežne však nepredpokladajú, že by malo dôjsť k výraznému zdražovaniu, informujú TVNOVNY.sk.
Aby sme boli konkrétnejší, prémiovejší benzín Natural 98 sme v priebehu 37. týždňa tankovali v priemere za 1,669 eura na liter, čo predstavovalo medzitýždňové zlacnenie o necelých 5 centov. Liter 95-oktánového benzínu (Natural 95) sme zase tankovali v priemere za 1,477 eura, čo bol pokles oproti predošlému týždňu o 4 centy. Liter motorovej nafty sa predával za 1,403 eura, čiže o 2,5 centa lacnejšie ako týždeň predtým.
K menej výrazným zmenám cien dochádza v rámci plynov. Stlačený zemný plyn (CNG) v porovnaní s predošlým týždňom zdražel na 1,602 eura za kilogram. Skvapalnený ropný plyn (LPG), naopak, zlacnel, a to na 0,716 eura za liter.
Ešte priaznivejšie čísla sa nám naskytli pri medziročnom porovnaní. Motorovú naftu sme v 37. týždni tankovali lacnejšie o 17 percent, zatiaľ čo priemerná cena 98-oktánového benzínu bola nižšia o 13,9 percenta. 95-oktánový benzín bol oproti minulému roku lacnejší o 13,7 percenta.
Pretrvávajúci pokles cien pohonných hmôt v priebehu letných mesiacov celkom prekvapil. Leto je totiž považované za motoristickú sezónu, čiže obdobie, kedy je dopyt po benzíne a nafte zvyčajne vyšší. Toto leto tomu tak nebolo. Ceny klesali v podstate od začiatku prázdnin.
Pokles spomaľuje, prichádza stabilizácia
Už dlhšie sa však hovorí aj o tom, že zlacňovanie PHM na slovenských čerpačkách nebude trvať večne. A teraz to potvrdzujú ďalší experti. Hlavným dôvodom priebežného klesania cien benzínu a nafty má byť situácia v Číne, kde sa spotrebúva menej ropy, než koľko sa predpokladalo. Analytik Boris Tomčiak uviedol, že produkcia ropy je pritom vysoká, a to aj napriek ťažobnému limitu kartelu OPEC. Vraj sa o to zasluhuje vysoká aktivita ťažobných spoločností v Severnej Amerike a ďalších regiónoch.
V posledných dňoch sa situácia začala meniť. Ceny ropy prestali klesať a naopak stúpli, čo sa pretavilo aj do veľkoobchodných cien v Rotterdame, od ktorých sa odvíja cenotvorba na čerpacích staniciach. Analytik Marke Nemky dodal, že taktiež dochádza k zlepšeniu marží rafinérií, čo naznačuje, že nemáme rátať s ďalším poklesom cien PHM.
Rovnaké alebo mierne vyššie ceny
Pokiaľ ide o budúci vývoj, experti nepredpokladajú, že dôjde k výraznému cenovému rastu. V súčasnosti hovoria skôr o stabilizácii cien, teda situácii, kedy sa ceny dlhšiu dobu pohybujú okolo rovnakých, resp. súčasných úrovní. Vraj ak dôjde k zdražovaniu, bude len mierne.
Tlak na ceny pritom bude ešte tlmiť klesajúci dopyt s príchodom chladnejších mesiacov. Nemky vysvetlil, že ceny PHM v záverečných mesiacoch roka zvyčajne klesajú. Myslí si ale, že súčasné nízke ceny ropy časť tohto poklesu limitujú, a teda nepredpokladá, že zlacňovanie PHM v takom tempe, aké sme mohli evidovať v posledných týždňoch, bude pokračovať. Ráta skôr s približne rovnakými alebo mierne vyššími cenami.