Plyn je na Slovensku čoraz častejšie rozoberanou témou. Dôvodom je hlavne výrazný cenový nárast, ku ktorému by malo dôjsť budúci rok, teda po skončení plošného dotovania cien energií zo strany štátu. Pretrvávajú však aj debaty späté s možným odstavením tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny. Niektoré autority ubezpečujú občanov dotknutých štátov (vrátane Slovenska), že nehrozí žiadne vážne riziko.
Ako však píše agentúra SITA, nie všetci majú na vec takto optimistický pohľad. Talianka plynárenská asociácia Gas Intensive je toho názoru, že ak by došlo k prerušeniu toku plynu cez Ukrajinu, jeho cena by mohla výrazne stúpnuť, pričom reálnou hrozbou by bolo aj prerušenie dodávok. To by podľa asociácie predstavovalo riziko destabilizácie talianskeho priemyselného sektora. Dodáva však, že pre krajiny ako Rakúsko a Slovensko by to znamenalo hotovú „katastrofu“.
Aldo Chiarini, prezident Gas Intensive skonštatoval, že organizácia znepokojene sleduje potenciálne zastavenie dodávok plynu, pričom rešpektuje rozhodnutia ako Európskej únie (EÚ), tak aj talianskej vlády. Zdôraznil, že pre taliansky priemysel je nutné odoberať plyn za spravodlivé a rozumné ceny.
Dúfajme, že k zastaveniu toku plynu cez Ukrajinu nikdy nedôjde. V opačnom prípade by totiž hrozili skutočne vážne následky. Analytici z Montel News predpokladajú, že ak by k prerušeniu tranzitu došlo príliš skoro, ceny plynu by mohli poskočiť o 10 až 15 percent. A to ešte nie sú najhoršie prognózy. Bývalý šéf rakúskeho regulátora E-Control Walter Boltz nevylučuje ani cenový nárast o 20 percent.
Okrem obáv rastie aj dopyt
Chiarini vysvetlil, že pri nedostatku plynu je zrejmé, kde to všetko začalo. Nie je však zrejmé, kde to skončí. Tým chcel zrejme povedať to, že nie je možné presne vypočítať či odhadnúť následky prípadného nedostatku plynu. S ohľadom na pretrvávajúce riziká a obavy odkázal na dávnejšie slová Eni Claudia Descalziho, generálneho riaditeľa talianskej energetickej spoločnosti. Ten varoval, že plynová kríza ešte nie je za nami. Stále trvá a zrejme to tak ešte nejaký čas ostane.
Treba pritom poznamenať, že dopyt po ruskom plyne neustále stúpa, teda aspoň čo sa týka Talianska. Údaje tamojšieho ministerstva energetiky prezrádzajú, že taliansky dovoz plynu zo vstupného bodu Tarvisio, kade vedie plynovod Trans Austria, v prvej polovici tohto roka stúpol o viac ako 25 percent, konkrétne v medziročnom porovnaní. Polročný odbyt ruského plynu zo strany Talianska dosiahol objem 2,7 miliardy kubických metrov.
Celkovo toky ruského plynu v tomto období predstavoval necelých 9 percent talianskeho dopytu. V rovnakom období minulého roka to bolo okolo 6,5 percenta.
Analytici nateraz nehovoria o katastrofálnych scenároch. Súhlasia však s tým, že môže dôjsť k nárastu cien a vyššej frekventovanosti neplánovaných udalostí.
V prípade Talianska by však zrejme následky neboli najvážnejšie. Horšie by na tom bolo Rakúsko či Slovensko. Ako bolo spomenuté nižšie, odstavenie tranzitu ruského plynu by pre nás a našich susedov predstavovalo katastrofu, teda aspoň podľa Gas Intensive.
Riešenie? Plyn z Azerbajdžanu
Netreba však hneď panikáriť. Slovenská vláda už pracuje na náhradných plánoch, ktoré by vzniku „katastrofy“ zabránili. Denisa Saková (Hlas-SD) po vládnom rokovaní, ktoré sa odohralo minulý týždeň v stredu, uviedla, že v prípade odstávky by mohlo Slovensko čerpať plyn z Azerbajdžanu. Vysvetlila, že Ukrajina má záujem o to, aby tranzit, čo sa týka plánu, naďalej plynul. Je vraj v záujme krajiny, aby boli využité jej tranzitné rúry a zásobníky.
Saková týmto vyjadrením reagovala na prejav Volodymyra Zelenskyjho, prezidenta Ukrajiny, ktorý prehlásil, že Kyjev nepredĺži dohodu s ruským podnikom Gazprom. Súčasná dohoda o tranzite plynu cez územie Ukrajiny vyprší na konci tohto roka. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Plyn bude zdražovať
Na záver sa ešte na chvíľku vrátime k ukončeniu plošného dotovania cien energií .Štát ruší túto pomoc pravdepodobne kvôli snahe skonsolidovať verejné financie. Po novom sa bude pomáhať už len adresne, teda tým domácnostiam, ktoré to naozaj potrebujú.
Očakáva sa, že aj kvôli tejto zmene bude plyn v budúcom roku drahší. Podľa analytikov sa bude jedna megawatthodina (MWh) na Slovensku v budúcom roku predávať za 37,33 eura, čo by pre slovenské domácnosti predstavovalo zdraženie v rozpätí 13 až 33 percent. Najviac by zdražela najvyššia tarifa, resp. tarifa D3, ktorá zahŕňa ohrev vody, varenie a kúrenie.
Elektrina by mala zdražieť taktiež, avšak miernejšie. Pri tej nás zachraňuje memorandum so Slovenskými elektrárňami. Vďaka tomu by sa mala na Slovensko v roku 2025 dodať 5,5-terawatthodiny (TWh) energie pri cene 66,70 eura za jednu MWh.