Slovenská vláda sa pripravuje na predstavenie balíka konsolidačných opatrení, ktoré by mali pomôcť stabilizovať verejné financie. Predpokladá sa, že rozsah týchto opatrení dosiahne úroveň 1,5 až 1,6 miliardy eur, pričom vývoj bude do značnej miery závisieť od toho, ako sa vláda postaví k požiadavkám v oblasti zdravotníctva. Práve zdravotníctvo je označované za kritickú oblasť, ktorá má značný vplyv na verejné financie.
Zmeniť sa má aj DPH
Jedným z navrhovaných opatrení je zníženie DPH na vybraný okruh potravín na 0 alebo 5 %. Toto opatrenie má podľa premiéra pomôcť domácnostiam a najmä rodinám zvládnuť narastajúce náklady. Zároveň sa uvažuje o zvýšení bankového odvodu, čo by mohlo zabezpečiť dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu.
Konzolidácia verejných financií sa podľa vlády nebude dotýkať sociálneho štandardu občanov. Premiér ubezpečil verejnosť, že sa vláda nechystá rušiť sociálne dávky, akými sú napríklad 13. dôchodky, a zdôraznil, že energetická situácia v Európe je veľmi neistá.
Zmeny v daňovom systéme a nová daň z finančných transakcií, ktoré majú postihnúť právnické osoby a finančné inštitúcie, vyvolali diskusiu. Vláda sa snaží nájsť spôsob, ako tieto zmeny implementovať, bez toho, aby zasiahli do bežného života občanov. Opatrenia by mali posilniť daňové príjmy a pomôcť splniť ciele konsolidácie.
Je to nevyhnutné, zdôraznil Fico
Všetky koaličné strany majú možnosť vyjadriť sa k balíku opatrení podľa svojich priorít. Pre niektoré strany je prioritou zdravotníctvo, pre iné napríklad rezort dopravy. Výsledný balík konsolidačných opatrení by tak mal byť výsledkom kompromisu medzi rôznymi záujmami koalície.
Premiér Robert Fico, ktorý je na čele vlády už po štvrtýkrát, zdôraznil, že konsolidácia verejných financií je nevyhnutná a že vláda musí prijať zásadné rozhodnutia na zabezpečenie stability verejných financií do budúcnosti. Fico tiež načrtol svoju pozíciu v súvislosti s útokom na neho a zdôraznil, že sa sústredí na riešenie ekonomických výziev krajiny.
V závere sa vláda sústredí na to, aby prijaté opatrenia boli dlhodobo udržateľné a prispeli k zlepšeniu ekonomickej situácie Slovenska.