Podľa nedávneho výskumu odborníkov z Centra pre medzinárodný klimatický výskum (CICERO) v Nórsku hrozí, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov bude väčšina svetovej populácie vystavená extrémnym poveternostným javom. Fyzik Bjørn Samset z CICERO uvádza: „V najlepšom prípade rýchle klimatické zmeny zasiahnu 1,5 miliardy ľudí. Tento optimistický scenár však predpokladá dramatické zníženie emisií, čo sa zatiaľ nedeje.“
Klimatické extrémy už pociťujeme
Svet už dnes zažíva príklady týchto extrémov. Podľa údajov európskej klimatickej služby Copernicus sme mali najteplejšie leto na severnej pologuli v histórii meraní. Južná pologuľa zároveň zaznamenáva rekordne teplú zimu. Tieto teplotné extrémy prinášajú so sebou ničivé požiare, záplavy, búrky a suchá, ktoré devastujú úrodu, spôsobujú hladomory a vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie chorôb.
Rýchlejšie a intenzívnejšie zmeny
Modely klimatológov naznačujú, že extrémne poveternostné javy budú prichádzať ešte rýchlejšie a intenzívnejšie než doteraz. To zvyšuje riziko, že sa nebezpečné extrémy teploty, zrážok a vetra vyskytnú naraz alebo v krátkom slede za sebou. Napríklad kombinácia suchých búrok a dlhodobého sucha vedie k častejším a intenzívnejším lesným požiarom po celom svete.
V roku 2022 zasiahla Pakistán silná vlna horúčav, po ktorej nasledovali bezprecedentné záplavy, ktoré postihli milióny ľudí. „Spoločnosť je obzvlášť zraniteľná voči rýchlym zmenám extrémov, najmä ak sa viaceré hrozby zvýšia naraz,“ upozorňujú vedci v štúdii.
Najviac ohrozené oblasti
Podľa súčasného trendu vysokých emisií budú najviac postihnuté tropické a subtropické oblasti, kde žije väčšina svetovej populácie. Drastické zníženie emisií by síce mohlo zmierniť niektoré z týchto dopadov, ale zároveň by prinieslo krátkodobé problémy v niektorých regiónoch.
Meteorologička Laura Wilcox z University of Reading v Anglicku vysvetľuje: „Aj keď je čistenie ovzdušia pre zdravie kľúčové, znečistenie zároveň maskovalo niektoré účinky globálneho otepľovania. Rýchle zlepšenie kvality ovzdušia môže v kombinácii s otepľovaním viesť k výrazným zmenám extrémnych podmienok v nasledujúcich desaťročiach.“
Konať musíme už teraz
Ak nebudeme konať, zhoršujúce sa extrémy počasia ovplyvnia väčšinu z nás už v blízkej budúcnosti. Vedci zdôrazňujú, že je nevyhnutné nielen pokračovať v znižovaní emisií, ale aj pripraviť sa na prispôsobenie sa bezprecedentným zmenám, ktoré nás čakajú v nasledujúcich 20 rokoch, aj v prípade nízkoemisného scenára.