Európsky akt o digitálnych trhoch (Digital Markets Act – DMA), ktorý nadobudol plnú platnosť v tomto roku, stanovuje prísne pravidlá pre šesť najväčších technologických spoločností. Medzi ne patrí aj Apple, ktorý musí zabezpečiť spravodlivé konkurenčné prostredie vo svojich kľúčových digitálnych produktoch a službách. Cieľom je zabrániť zvýhodňovaniu vlastných produktov na úkor konkurencie.
Apple musí zmeniť iOS
Aj keď už Apple vo svojom internetovom prehliadači Safari, obchode App Store a operačnom systéme iOS implementoval viaceré zmeny, Európska komisia stále nie je spokojná. Hlavným problémom je, že systém iOS stále uprednostňuje produkty a služby Apple pred konkurenčnými riešeniami, čo obmedzuje férovú súťaž.
Jednou z oblastí, kde Apple čelí kritike, je správa periférnych zariadení. Systém iOS je navrhnutý tak, aby najlepšie fungoval s vlastnými produktmi Apple, ako sú AirPods, Apple Watch alebo zariadenia pre virtuálnu realitu. Tieto zariadenia sa s iPhonmi spájajú jednoducho, ponúkajú plnú funkcionalitu a integráciu, ktorú konkurenčné produkty často nemajú.
Napríklad najnovšie hodinky od spoločnosti Samsung nie sú plne kompatibilné s iPhone, pretože ich funkcie by boli výrazne obmedzené. Toto obmedzenie platí aj pre mnohé ďalšie periférie od iných výrobcov.
Európska komisia preto dala Apple lehotu šesť mesiacov, aby zabezpečil, že periférie tretích strán budú mať v systéme iOS rovnaké podmienky ako vlastné zariadenia Apple. To znamená umožniť konkurenčným produktom plný prístup k systémovým funkciám a tiež zabezpečiť jednoduché párovanie.
Ďalšie konania voči Apple
Okrem otázky periférií vedie Európska komisia voči Apple aj ďalšie konanie týkajúce sa aplikačnej interoperability. Ide o to, aby vývojári mali prístup k kľúčovým systémovým funkciám, ako sú hlasová asistentka Siri alebo platobný systém Apple Pay. Bez tohto prístupu sú konkurenčné aplikácie a služby oproti tým od Apple v značnej nevýhode.
Ak Apple nesplní požiadavky Európskej komisie, hrozia mu vysoké pokuty. Tie môžu dosiahnuť až 10 % globálneho ročného obratu spoločnosti. Pre technologického giganta, akým je Apple, by to predstavovalo obrovskú finančnú stratu.
Európska únia sa snaží zabezpečiť, aby technologické spoločnosti nevytvárali uzavreté ekosystémy, ktoré by obmedzovali konkurenciu a výber pre spotrebiteľov. Otvorenie systému iOS pre periférie a aplikácie tretích strán by mohlo priniesť viac inovácií a výhod pre používateľov.
Apple stojí pred významnou výzvou prispôsobiť svoje produkty tak, aby spĺňali nové európske regulácie. Otvorenie ekosystému môže priniesť nové príležitosti, ale aj zvýšenú konkurenciu. Bude zaujímavé sledovať, ako sa spoločnosť s týmito požiadavkami vyrovná a aký dopad to bude mať na trh a používateľov.