V dnešnej dobe smartfónov a neustáleho pripojenia na internet je ťažké si predstaviť, že kedysi existovali zariadenia, ktoré umožňovali prijímať iba jednoduché správy. Pagery, známe aj ako “pípátka”, boli v 80. a 90. rokoch minulého storočia neodmysliteľnou súčasťou komunikácie pre mnohých profesionálov, vysvetlil Roman Vavro, hovorca Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky.
Zrod pagerov
Prvé pagery sa objavili už v 50. rokoch 20. storočia a slúžili predovšetkým zdravotníckemu personálu v USA. Umožňovali lekárom byť v neustálom kontakte s nemocnicou, aj keď neboli priamo na pracovisku. Zariadenie bolo schopné prijímať jednoduché signály alebo číselné kódy, ktoré indikovali, že má lekár zavolať na určité telefónne číslo.
Pagery boli malé, prenosné zariadenia, ktoré prijímali rádiové signály. Keď niekto potreboval kontaktovať držiteľa pageru, odoslal správu cez centrálny systém, ktorý ju následne vyslal do éteru. Pager prijal signál a upozornil majiteľa pípnutím, vibráciou alebo zobrazením správy na malom displeji. Správy boli väčšinou obmedzené na krátky text alebo čísla.
Okrem zdravotníctva našli pagery uplatnenie aj v iných oblastiach, ako sú pohotovostné služby, podnikanie či dokonca v reštauráciách. V podnikoch slúžili na rýchlu internú komunikáciu medzi zamestnancami. V reštauráciách dostali zákazníci pager pri objednávke a keď bolo jedlo pripravené, zariadenie ich upozornilo, že si ho môžu vyzdvihnúť.
Ako ich telefóny vytlačili do ústrania
S príchodom mobilných telefónov v 90. rokoch začala popularita pagerov klesať. Mobilné telefóny ponúkali širšie možnosti komunikácie vrátane hlasových hovorov a textových správ. Postupne sa stali cenovo dostupnejšími a pagery začali byť vnímané ako zastaraná technológia.
Aj keď sa môže zdať, že pagery sú už minulosťou, v niektorých odvetviach sa stále používajú. V niektorých nemocniciach a pohotovostných službách po celom svete sú pagery ešte stále v prevádzke kvôli ich spoľahlivosti a odolnosti voči preťaženiu sietí. Na Slovensku je však ich používanie veľmi zriedkavé a väčšina inštitúcií prešla na moderné komunikačné technológie.
Na Slovensku boli pagery dostupné najmä v 90. rokoch, ale nikdy nedosiahli takú popularitu ako v zahraničí. Niektoré firmy a organizácie ich využívali na internú komunikáciu, ale s rýchlym rozvojom mobilných sietí a internetu sa od nich upustilo.
Sú zastarané a aj preto spôsobili toľko škody
V poslednom čase sa objavili správy o bezpečnostných incidentoch súvisiacich so zastaranými technológiami v rôznych častiach sveta. Tieto udalosti pripomínajú dôležitosť aktualizácie a bezpečného používania komunikačných zariadení. Aj keď pagery samy o sebe nie sú nebezpečné, ich zastaraná technológia môže predstavovať riziko v prípade nesprávneho použitia alebo manipulácie.
Pagery zohrali významnú úlohu v histórii komunikácie a predstavovali dôležitý krok smerom k mobilným technológiám, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť. Aj keď ich éra už pominula, je zaujímavé si pripomenúť, ako sme komunikovali pred nástupom smartfónov. Sú tiež pripomienkou toho, ako rýchlo sa technológie vyvíjajú a menia náš každodenný život.