V medzinárodných médiách sa objavili informácie o údajnom potopení najmodernejšej čínskej jadrovej ponorky v lodenici pri móle. Tieto správy vychádzajú z tvrdení nemenovaných amerických obranných predstaviteľov a analýzy satelitných snímok, ktoré naznačujú prítomnosť žeriavov používaných na vyťahovanie ponoriek z dna rieky v období medzi májom a júnom tohto roka, píše agentúra Reuters.
Čínska vláda sa k týmto informáciám zatiaľ nevyjadrila a oficiálne nepotvrdila žiadny incident tohto druhu. Peking v posledných rokoch investuje značné prostriedky do rýchleho rozvoja svojej námornej flotily, ktorá je už teraz najväčšia na svete s viac ako 370 loďami.
Nejasné príčiny a dôsledky
Podrobnosti o príčine údajného potopenia ponorky nie sú známe, rovnako ako informácie o tom, či sa na palube nachádzalo jadrové palivo. Bez potvrdenia zo strany Číny zostávajú tieto otázky otvorené. Ak by sa incident potvrdil, mohol by vyvolať obavy o bezpečnostných štandardoch a kvalite výcviku v čínskej armáde.
Podľa amerických zdrojov by takýto incident mohol poukázať na možné nedostatky v dohľade nad čínskym obranným priemyslom. Ten bol v minulosti spájaný s korupčnými praktikami a otázkami ohľadom kvality vojenského vybavenia.
Čína aktívne modernizuje svoje ozbrojené sily a snaží sa posilniť svoju pozíciu v globálnom meradle. Podľa údajov z roku 2022 disponuje čínske námorníctvo 12 jadrovými ponorkami, z ktorých šesť je vybavených balistickými raketami, a 48 dieslovými ponorkami.
Akékoľvek problémy s najmodernejšími plavidlami by mohli mať vplyv na reputáciu čínskej armády a jej schopnosť udržať krok s ostatnými veľmocami v oblasti vojenskej technológie.