Tankovanie sa pre Slovákov stáva čoraz príjemnejšou aktivitou. A dobrou správou je, že podľa všetkého to ešte nejaký čas potrvá. Samozrejme, odkazujeme tým na pretrvávajúci pokles cien pohonných hmôt (PHM) na slovenských čerpacích staniciach. Pokles pokračoval aj v priebehu 36. týždňa, ktorý trval od 2. do 8. septembra. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Ceny 95-oktánového benzínu a motorovej nafty klesajú už asi dva mesiace. Zatiaľ čo Natural 95 naposledy zdražel v 27. týždni, naftu tankujeme stále lacnejšie od 28. týždňa.
Ďalší cenový pokles
Pokiaľ ide o posledný vývoj cien, priemerná cena za liter 95-oktánového benzínu v priebehu 36. týždňa klesla z 1,529 eura na 1,516 eura. Motorová nafta, ako bolo spomenuté, zlacnela taktiež, a to z 1,443 eura na 1,428 eura za liter. Prémiovejší 98-oktánový benzín (Natural 98) zlacnel o 0,021 eura, teda z 1,737 eura na 1,716 eura za liter.
Cenový pokles potom možno sledovať aj pri dvoch plynoch. LPG klesol z 0,719 eura na 0,717 eura za liter, zatiaľ čo CNG zlacnel z 1,602 eura na 1,601 eura za kilogram. Pokiaľ ide o LNG a bioLNG, tie oproti predošlému týždňu zdraželi. LNG sa v 36. týždni predával za 1,670 eura na kilogram, čo predstavuje medzitýždňové zdraženie o 0,008 eura, kilogram bioLNG bolo možné tankovať za 2,511 eura, čiže o 0,171 eura drahšie ako týždeň predtým.
Cena vodíka ostáva dlhodobo nemenná, aj v uplynulom týždni sa kilogram tankoval v priemere za 21,6 eura. Podobne je na tom aj elektrická energia pre elektromobily – 0,41 za kilowatthodinu (kWh) pri striedavom prúde, 0,550 eura za kWh pri jednosmernom prúde a 0,690 eura za kWh pri „ultra“ nabíjaní.
Ako uvádza denník Teraz.sk, v medziročnom porovnaní bola motorová nafta lacnejšia až o 13,2 percenta, zatiaľ čo 98-oktánový benzín bol lacnejší o 10,7 percenta. 95-oktánový benzín sme tankovali o 10,3 percenta lacnejšie ako pred rokom. Pokiaľ ide o plyny, cena LNG bola vyššia o 14,1 percenta, LPG bol drahší o 3 percentá a CNG bol takmer na tej istej hodnote, zdražel len o 0,1 percenta.
Čoraz bližšie k významným hraniciam
Posledné údaje ŠÚ SR sú v súlade s predpoveďou Tomáša Boháčka, analytika z 365.bank. Ten začiatkom septembra uviedol, že ceny PHM na slovenských čerpacích staniciach s najväčšou pravdepodobnosťou budú aj naďalej klesať. Výhľad na najbližšie týždne označil za veľmi priaznivý. Dokonca nevylučoval, že budeme tankovať najlacnejšie od začiatku roka 2022.
V tom čase sa analytik odvolával na pokles ceny ropy Brent. Konkrétne klesla na 73 amerických dolárov (65,77 eura) za barel (159 litrov). Napokon doplnil, že ceny benzínu by mohli na Slovensku klesnúť na hranicu len 1,5 eura za liter, zatiaľ čo cena nafty by mohla dosiahnuť úroveň 1,4 eura za liter. Vyššie uvedené čísla dokazujú, že tento scenár je čoraz reálnejší.
No žiaľ, cenový pokles nepotrvá večne. Už teraz sú náznaky, že ceny PHM budú opäť rásť. Jedným z nich sú nedávne ekonomické údaje zo Spojených štátov, ktoré hovoria o pozitívnejšej vyhliadke na stav americkej ekonomiky ako najväčšieho spotrebiteľa ropy. Očakáva sa tu pokles úrokových sadzieb (zo stany centrálnej banky Fed), čo by podporilo ekonomickú aktivitu, ako aj dopyt po rope. A čím je vyšší dopyt, tým vyššie sú ceny.
K podobnému dianiu by potom malo dôjsť aj v eurozóne, kde by zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) malo podporiť rast spotreby palív, čiže aj ich cien. V súvislosti s rastom cien PHM taktiež možno poukázať na krajiny OPEC+, ktoré súhlasili s odložením plánovaného zvýšenia ťažby ropy na október a november.