Európska únia zavádza iniciatívu, ktorá má vodičom uľahčiť orientáciu v nákladoch na prevádzku vozidiel s rôznymi typmi pohonu. Cieľom je poskytnúť jasné a prehľadné informácie o tom, koľko stojí prejdenie 100 kilometrov na elektrinu, benzín, naftu či plyn, informoval server Startstop.
Informačné tabule už teraz v Nemecku
V Nemecku sa na čerpacích staniciach začali objavovať špeciálne žlté tabule, ktoré porovnávajú náklady na palivá pre rôzne vozidlá. Tieto tabule sú povinné na staniciach s viac ako siedmimi výdajnými stojanmi, čo predstavuje asi 1 500 z celkového počtu 14 500 čerpacích staníc v krajine. Ide o súčasť implementácie európskej smernice zameranej na podporu alternatívnych palív.
Čo Slovensko?
Existuje predpoklad, že takéto informačné tabule by sa mohli v blízkej budúcnosti objaviť aj na slovenských čerpacích staniciach. Ich úlohou bude jednoduchým spôsobom ukázať cenové rozdiely medzi jednotlivými druhmi pohonu. Podľa doterajších údajov vychádza elektrina ako najekonomickejšia možnosť, čo však vyvoláva diskusie o objektívnosti týchto porovnaní.
Náklady sú vypočítané na základe priemernej spotreby troch najpredávanejších modelov pre každý typ pohonu podľa metodiky WLTP. Táto spotreba sa následne násobí priemernou cenou paliva alebo energie za posledný štvrťrok. Hoci je tento prístup systematický, treba mať na pamäti, že skutočná spotreba môže byť u každého vozidla odlišná v závislosti od štýlu jazdy, technického stavu či jazdných podmienok.
Diskusia okolo elektromobilov
V prípade elektrických vozidiel sa objavujú výhrady k tomu, že výpočty zohľadňujú prevažne cenu domáceho nabíjania. Nabíjanie na verejných staniciach je často drahšie, čo môže skresľovať reálny obraz nákladov. Napriek tomu nemecké úrady argumentujú tým, že väčšina nabíjania prebieha v domácnostiach, a preto je takýto výpočet relevantný.
Prieskumy naznačujú, že mnoho vodičov nemá dostatočné informácie o alternatívnych palivách a pohonoch. Veľká časť opýtaných priznala, že ich znalosti v tejto oblasti sú obmedzené. Mnohí tiež uviedli, že lepšie informácie o nákladoch na palivá by mohli ovplyvniť ich budúce rozhodnutia pri výbere vozidla.
Zavedenie informačných tabúľ má pomôcť vodičom lepšie porozumieť ekonomickým aspektom rôznych typov pohonu. Týmto krokom chce Európska únia podporiť informované rozhodovanie spotrebiteľov a zároveň prispieť k širšiemu prijatiu ekologickejších foriem dopravy.