Vývoj cien pohonných hmôt (PHM) na slovenských čerpacích staniciach bol v poslednom období celkom pozitívny. V posledných týždňoch klesli ako ceny benzínov, tak aj cena nafty. Výhodnejšie potom tankujeme aj niektoré plyny. Poniektoré špekulácie tvrdili, že kontinuálny cenový pokles PHM nevydrží dlho. Postupne však začínajú prevládať postoje, ktoré tvrdia niečo iné. Upozornil na ne denník Teraz.sk.
Štatistický úrad (ŠÚ) Slovenskej republiky (SR) dnes zverejnil správu, v ktorej informoval o priemerných cenách pohonných hmôt na slovenských čerpacích staniciach v 35., teda predošlom týždni. Aj tentokrát evidoval cenové poklesy, ktoré pretrvávajú už od začiatku školských prázdnin. Benzíny sa predávali za ceny porovnateľné s januárom tohto roku, zatiaľ čo nafta dosiahla najnižšie ceny za posledných 13 mesiacov, teda od júla minulého roka.
Konkrétne 98-oktánový benzín sme v 35- týždni tankovali za 1,737 eura na liter, čo predstavovalo zlacnenie oproti predošlému týždňu o 1,7 centra. Liter 95-oktánového benzínu sme tankovali za 1,529 eura, teda o 2 centy lacnejšie v medzitýždňovom porovnaní. Cena litra motorovej nafty klesla o 1,6 centa na 1,443 eura.
Ceny plynov ostali medzitýždňovo takmer na rovnakých hodnotách. Kilogram CNG stál 1,602 eura, liter LPG sa predával za 0,719 eura. Plyn LNG zdražel, a to o 2,5 centa na 1,662 eura za kilogram.
Plyn BioLNG sa predával za 2,340 eura na kilogram, vodík zase za 21,6 eura na kilogram. Elektrická energia taktiež ostáva na nezmenenej úrovni, a síce na cene 0,41 eura za 1 kilowatthodinu (kWh).
Čo sa týka medziročného porovnania, priemerná cena motorovej nafty bola nižšia až o 11,9 percenta. 95-oktánový benzín bol lacnejší o 11,1 percenta, 98-oktánový benzín o 9,2 percenta. Opačnú situáciu možno evidovať pri plynoch. LNG bol vyššie o 18,5 percenta, LPG bol drahší o 3,6 percenta a CNG stál viac o 0,1 percenta.
Pokles vraj ešte nekončí
Pre slovenských motoristov sú toto rozhodne veľmi dobré správy. A zdá sa, že doslýchať sa ich budeme aj v nadchádzajúcich týždňoch. Podľa Tomáša Boháčka, analytika z 365.bank, môžu ceny PHM na slovenských čerpacích staniciach aj naďalej klesať.
Boháček uviedol, že výhľad pre ceny benzínov a nafty je na Slovensko v najbližšom týždni až dvoch veľmi priaznivý. Dokonca vraj nie je vylúčené, že budeme tankovať najlacnejšie od začiatku roka 2022.
Pokiaľ ide o porovnanie s okolitými krajinami, priemerné ceny benzínu sú u nás takmer najvyššie, jednou výnimkou je Rakúsko. Máme však takmer najlacnejšiu nafty, tentokrát s výnimkou Českej republiky. V porovnaní s Európskou úniou (EÚ) však na tom sme celkom dobre. Slovenské ceny benzínu sú u nás o 14 centov nižšie v porovnaní s priemerom, zatiaľ čo naftu tankujeme lacnejšie o 11 centov. To isté platí aj pri porovnaní s priemermi eurozóny – benzín tankujeme lacnejšie o 19 centov, naftu o 13 centov.
Vysvetlením pre opätovný pokles cien PHM má byť zníženie cien ropy Brent, a to na 73 amerických dolárov (65,78 eura) za barel, teda 159 litrov.
V tomto bode sa však treba vrátiť k zmieneným obavám, že pokles dlho nevydrží. To je asi jasné, no pôvodne sa predpokladalo, že už od konca prázdnin pôjdu ceny PHM hore. Tak sa nestalo.
Rast však v určitom bode príde, pričom už teraz možno evidovať náznaky. Najnovšie ekonomické údaje zo Spojených štátov hovoria o pozitívnejšej vyhliadke na stav americkej ekonomiky ako najväčšieho spotrebiteľa ropy. Očakáva sa pokles úrokových sadzieb zo strany tamojšej centrálnej banky (Fed), čo by malo podporiť ekonomickú aktivitu aj dopyt po rope.
Podobná situácia by sa mala odohrať aj v eurozóne. Zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) by malo stimulovať rast spotreby palív, a teda aj ich cien. Za zmienku taktiež stoja krajiny OPEC+, ktoré súhlasili s odložením plánovaného zvýšenia ťažby ropy na október a november. Kartel je vraj pripravený v prípade potreby zvyšovanie ďalej postaviť. Práve to podľa Boháčka môže naštartovať cenové korekcie, čiže cenový rast.
Najbližšie týždne si však zrejme budú motoristi užívať. Boháček predpokladá, že ceny benzínu by mohli na Slovensku klesnúť len na 1,5 eura za liter, zatiaľ čo ceny nafty by mohli dosiahnuť úroveň 1,4 eura za liter.