Slovenskí motoristi momentálne krútia hlavou nad plánovanými zmenami v rámci cien diaľničných známok, ktoré by mali byť účinné od budúceho roka. No netreba sa zameriavať len na tie zlé správy. Nájdu sa aj pozitívne trendy, medzi ktoré rozhodne patrí aj kontinuálny pokles cien pohonných hmôt (PHM) na slovenských čerpacích staniciach.
Ako informuje denník Teraz.sk, ceny PHM u nás klesajú už niekoľko týždňov po sebe. Konkrétne ceny 95-oktánového benzínu a motorovej nafty sa v priebehu minulého, resp. 37. týždňa, vyrovnali úrovniam vykazovaným v januári 2022, teda ešte pred začiatkom vojny na Ukrajine. Prémiovejší 98-oktánový benzín sa zase priblížil k úrovni z konca roka 2022. Vyplýva to z údajov, ktoré publikoval Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Aby sme boli konkrétnejší, ceny obľúbených PHM klesajú už dva a pol mesiaca, teda od začiatku letných prázdnin. Ceny v priebehu leta nerástli aj napriek tomu, že v tomto období zvyčajne vrcholí motoristická sezóna, kedy je dopyt po PHM vyšší ako inokedy. Všeobecne pritom platí, že čím vyšší dopyt, tým vyššia cena.
Zlacňuje benzín aj nafta
V tomto bode sa môžeme presunúť ku konkrétnym cenám PHM za 37. týždeň, počínajúc benzínom. Prémiovejší Natural 98 sa v sledovanom období predával v priemere za 1,669 eura na liter, čo predstavuje zlacnenie oproti predošlému týždňu o necelých 5 centov. Liter Natural 95 sa zase predával v priemere za 1,477 eura, čo reprezentuje medzitýždňový pokles o takmer 4 centy. Motorovú naftu sme tankovali za 1,403 eura na liter. V tomto prípade ide o medzitýždňové zlacnenie o 2,5 centa.
V rámci plynov boli zmeny cien podstatne menej výrazné. Stlačený zemný plyn (CNG) v porovnaní s predošlým týždňom zdražel, a to na 1,602 eura za kilogram. Skvapalnený ropný plyn (LPG), naopak, zlacnel, presne na 0,716 eura za liter.
Pokiaľ ide o medziročné porovnanie, priemerná cena motorovej nafty bola v priebehu 37. týždňa nižšia až o 17 percent, zatiaľ čo priemerná cena 98-oktánového benzínu bola nižšia o 13,9 percenta. Obľúbenejší 95-oktánový benzín bol oproti minulému roku lacnejší o 13,7 percenta. Pri plynoch je situácia opačná, no nie je až tak vážna. LPG je medziročne drahší o 2,3 percenta, CNG len o 0,1 percenta.
Priaznivý vývoj
Stojí za zmienku, že posledný cenový pokles PHM je v súlade s dávnejšou predpoveďou Tomáša Boháčka, analytika z 365.bank. Konkrétne začiatkom septembra uviedol, že pokles cien benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach ešte neskončil. Taktiež povedal, že nevylučuje, že budeme v určitom bode tankovať najlacnejšie od začiatku roka 2022. Ako ste mohli vyčítať z predošlých odsekov, táto predpoveď sa napokon naplnila.
Dokonca predpovedal aj to, že ceny benzínu by mohli na Slovensku klesnúť na hranicu 1,5 eura za liter, zatiaľ čo cena nafty by mohla spadnúť na 1,4 eura za liter.
Nepotrvá to večne
Smutným faktom však je, že tento cenový pokles nebude trvať večne. Sú tu náznaky, že ceny PHM budú čoskoro opäť rásť. Zaradiť medzi ne možno napríklad posledné ekonomické údaje zo Spojených štátov amerických, ktoré hovoria o priaznivejších vyhliadkach na stav americkej ekonomiky. Očakáva sa pokles úrokových sadzieb, čo by podporilo ekonomickú aktivitu, a teda aj dopyt po rope.
Zníženie úrokových sadzieb na území eurozóny by zase malo podporiť ekonomickú aktivitu európskeho regiónu. Napokon možno v tomto smere zmieniť ešte krajiny OPEC+, ktoré odsúhlasili odklad plánovaného navýšenia ťažby ropy na október a november.