Život na Slovensku sa zdá byť čoraz drahší a drahší. Len včera sme vás informovali o tom, že štát oficiálne schválil novú daň zo sladených nealkoholických nápojov, ktorá nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roka. V budúcnosti však môže byť daní, ktoré povedú k zdraženiu základných komodít a služieb, viacero. Ako píše Spravodajský portál RTVS, koaliční politici aktívne diskutujú aj o vyššej dani z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny.
Štát zavádza nové dane a dvíha tie existujúce kvôli súčasnému stavu verejných financií, ktorý je priam žalostný. Pokladnica krváca, a to aj kvôli masívnym dlhom. Pochopiteľne, vláda chce túto situáciu zmeniť k lepšiemu, pričom nové dane či zvýšenie existujúcich daní vníma ako jeden z najefektívnejších spôsobov, ako to docieliť.
Vyššia daň na potraviny
Smutným faktom je, že deficity splácajú a budú splácať hlavne bežní ľudia, resp. občania. To isté platí aj o diskutovanom zvýšení DPH na potraviny. Asi vám nemusíme hovoriť, že v prípade zvýšenia tejto dane by ceny potravín stúpli, a to zrejme nie mierne. Taktiež by to bolo v rozpore s predvolebnými kampaňami, ktoré sľubovali, že ceny potravín klesnú.
Diskusie vo vláde o vyššej DPH na potraviny neušli Potravinárskej komore Slovenska (PKS). Tá informuje, že hoci sa hovorí o ďalšom znížení DPH na základné potraviny, veľké množstvo potravín aktuálne zníženej sadzbe nepodlieha. V tejto súvislosti varuje, že ak by došlo k zvýšeniu základnej sadzby DPH na potraviny, znamenalo by to výrazné navýšenie nákladov domácností.
Jana Venhartová, riaditeľka PKS, hovorí, že vláda bez toho, aby predstavila opatrenia ako jeden koncepčný balík, rovno pristúpila k opatreniam, ktoré zasiahnu spotrebiteľov v podobe zvýšenia spotrebných daní a zavedenia novej dane na potraviny. Poukazuje pritom na už zmienenú daň zo sladených nealkoholických nápojov, ktorá sama o sebe zaťaží potravinárov dodatočnými 80 až 100-miliónmi eur. Podotýka, že podľa predpokladov sa až 80 percent tejto dane prenesie do cien dotknutých nápojov.
PKS sa taktiež obáva, že medzi ďalšie konsolidačné opatrenia, súdiac podľa vyjadrení koaličných politikov, by mohli spadať aj vyššie sadzby DPH. Venhartová konštatuje, že znížená sadzba DPH (10 percent) sa momentálne uplatňuje len na veľmi úzky okruh potravín, ako napríklad čerstvé mäso, mlieko, vybrané mliečne výrobky, čerstvé ovocie a zelenina, chlieb a pečivo. Pokiaľ ide o syry, tvaroh, mäsové výrobky, ostatné pekárenské výrobky či minerálnu vodu, čo sú taktiež relatívne základné potraviny, na tie sa znížená sadzba DPH nevzťahuje.
Situácia je už teraz zlá
Stojí pritom za zmienku, že Slovensko má už teraz najdrahšie potraviny spomedzi všetkých krajín V4, medzi ktoré okrem Slovenska patria Česko, Poľsko a Maďarsko. Pochopiteľne, zvýšenie DPH na potraviny by túto nepriaznivú pozíciu ešte väčšmi prehĺbilo.
Daniel Poturnay, prezident PKS, uvádza, že komora odmieta ďalšie zdanenie potravín a súbežne žiada, aby zo zvyšovania sadzby DPH boli vyňaté všetky potraviny. Dopĺňa, že podľa európskych štatistík patria výdavky domácností na potraviny na Slovensku medzi najvyššie v rámci celej Európskej únie (EÚ).