Štát oficiálne schválil návrh, ktorého cieľom je posilniť bezpečnosť nielen slovenských študentov, ale aj pedagógov. Ako informuje Ministerstvo vnútra SR v príspevku na sociálnej sieti, konkrétne bola schválená koncepcia na posilnenie bezpečnosti škôl. Táto správa prichádza v čase, kedy sa nielen na Slovensku hromadia hlásenia o bombách v priestoroch školských zariadení.
Pôvodne sme vás o tejto koncepcii na našom webe informovali 6. septembra. V tom čase išlo ešte len o plánovanú zmenu, ktorú predložil Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), minister vnútra. Uviedol, že do konca septembra chce na rokovanie vlády priniesť materiál o Národnom projekte kamerového systému, ktorý by sa týkal ako základných, tak aj stredných škôl.
Štát chce chrániť osoby pohybujúce sa v priestoroch škôl za pomoci pokročilých kamier. Pôvodne sa hovorilo o tom, že kamery by boli schopné identifikovať ľudí podľa tváre a fungovali by po ochrannými krídlami štátu, resp. rezortu vnútra. Eštok uviedol, že takéto preventívne opatrenie môže výrazne uľahčiť identifikáciu reálnej hrozby, ako aj umožniť jednoduchšiu interakciu a prijatie adekvátnych opatrení v prípade tzv. hybridných hrozieb.
Teraz rezort vnútra informuje, že vláda túto koncepciu schválila .Dodal, že podľa analýzy sú školy verejné objekty, ktoré potrebujú najviac pozornosti. Pilotné štádium projektu bude zahŕňať tri vybrané školy. Kamery majú monitorovať prístup do školských objektov a pohyb osôb v okolí. Údajne zabezpečia rýchlu reakciu v prípade incidentu, čomu má napomáhať aj priame napojenie kamier na políciu.
„Kamery budú pomocou umelej inteligencie schopné identifikovať rizikové správanie, čím znížime záťaž na policajtov a zvýšime bezpečnosť,“ uviedol Eštok. V príspevku napokon stojí, že na všetky základné a stredné školy budú nové kamery nainštalované v priebehu najbližších dvoch rokov.
Pokiaľ ide o nákladovosť projektu, príspevok rezortu vnútra neuvádza žiadnu konkrétnu sumu. Eštok však pôvodne predpokladal, že inštalácia kamier v priestoroch základných a stredných škôl môže štát vyjsť až na 60-miliónov eur.
Štát rozhodol, niektorí však krútia hlavou
Samozrejme, nájdu sa aj politici, ktorí na projekte vidia okrem prínosov aj nedostatky. Napríklad Martin Královič, bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra, uviedol, že ide len o placebo riešenie, nakoľko terorista sa nenechá od svojho zámeru odradiť niečím takým, ako je kamera. Okrem toho poukázal na štatistiku, podľa ktorej veľká časť hlásení o bombách v priestoroch školských zariadení pochádza od bývalých alebo súčasných študentov daných zariadení. Ich tváre sa teda s veľkou pravdepodobnosťou nenachádzajú v evidencii teroristov.
Pridal sa aj Jaroslav Spišiak, poslanec Národnej rady SR za stranu Progresívne Slovensko (PS). Ten skonštatoval, že zámer ministra vnútra je neefektívny. Rozmiestnenie hŕstky kamier podľa neho nepomôže s odvracaním bezpečnostných hrozieb.