Ako je na tom váš smartfón z hľadiska umelej inteligencie (AI)? Má dostatočne výkonný hardvér na to, aby si dokázal poradiť s komplexným strojovým učením, alebo je potrebné presedlať na lepší, resp. výkonnejší model? Na tieto otázky dokáže poskytnúť odpoveď nový nástroj, ktorý vznikol pod rukami tímu z Primate Labs.
Umelá inteligencia je momentálne najrýchlejšie rastúcim technologickým trendom v histórii. Ako sme vás informovali v tomto článku, tempom rastu prekonáva aj smartfóny, sociálne siete či internet. Preto sa niet čo čudovať, že sa v tejto oblasti činí čoraz viac spoločností, medzi ktorými rozhodne nechýbajú ani výrobcovia smartfónov. Z tejto skupiny sa v rámci AI aktuálne najviac činí Samsung (Galaxy AI), no postupne pribúdajú ďalší. Svoje plány v tomto smere oznámil už dokonca aj Apple.
Háčik je v tom, že AI je pomerne náročná technológia, ktorá si pýta podporu statného hardvéru. Či je taký aj ten vo vašom telefóne môžete otestovať za pomoci nástroja vyvinutého tímom z Primate Labs, ktorý stojí aj za vznikom mimoriadne obľúbenej benchmarkingovej platformy Geekbench.
Vie byť náročná
AI je celkom široký pojem, ktorý zahŕňa mnoho rôznorodých činností a aktivít. Niektoré funkcie umelej inteligencie sú tak náročné, že ich nedokáže spustiť ani najvýkonnejší smartfón, ktorý je aktuálne k dispozícii. Iné majú mierne osekané kapacity, aby k nim mohli používatelia pristupovať nielen prostredníctvom vlajkových lodí, ale aj cenovo dostupnejších modelov.
Dôkazom je už zmienený Samsung, ktorého Galaxy AI podporujú nielen špičkové zariadenia z radu Galaxy S24 (recenzia TU) či skladacie smartfóny Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6 (recenzia TU). Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, po novom časť funkcií svojej AI prináša aj do lacnejších modelov z radu Galaxy A.
Je však pravda, že vo väčšine prípadov si stabilné fungovanie AI pýta veľmi silnú výbavu, akú dnes poskytujú iba vlajkové smartfóny s najmodernejšími čipmi. Napríklad od Apple Intelligence, teda systému AI od Apple, sa očakáva, že bude podporovaný iba na modeloch iPhone 15 Pro, resp. iPhone 15 Pro Max a novších.
Geekbench AI
No nech už máte akýkoľvek telefón, jeho kapacity v oblasti AI môžete otestovať bez toho, aby ste museli disponovať niektorým z novo uvedených modelov. Stačí vám k tomu jedna aplikácia, ktorá je k dispozícii ako pre iOS (Apple App Store), tak aj pre Android (Google Play Store).
Túto aplikáciu vyvinul tím z Primate Labs, pričom spadá do rodinky nástrojov platformy Geekbench. Nesie názov Geekbench AI a ako bolo spomenuté, slúži na to, aby používateľom poskytla približné poznatky o tom, ako dobre ich smartfón dokáže pracovať s umelou inteligenciou.
Nová služba sa opiera o skoršiu verziu Geekbench ML, ktorá debutovala zhruba pred tromi rokmi. No hoci nejde o úplne najnovšiu technológiu, stále dokáže poskytnúť celkom spoľahlivý prehľad kapacít jednotlivých zariadení v súvislosti s AI.
Aký je postup?
Funguje to veľmi jednoducho. Najskôr je potrebné nainštalovať si aplikáciu Geekbench AI z Apple App Store alebo Google Play Store. Následne aplikáciu spustíte a udelíte jej príslušné povolenia. Potom stačí už len spustiť test a čakať. Tento proces by mal zabrať iba niekoľko minút. A tým vlastne máte hotovo. Po úspešnom dokončení testu sa zobrazia výsledky, ktoré sú rozdelené do troch kategórií, a to:
- Polovičná prenosť
- Plná presnosť
- Kvantifikovaná presnosť
Strojcovia aplikácie z Primate Labs v sprievodnej tlačovej správe, ktorú nájdete na tomto odkaze, vysvetľuje, že novinka obsahuje viacero dôležitých zmien, ktoré ovplyvňujú jej schopnosť merať výkon v reálnom čase, a to na základe toho, akým spôsobom aplikácie používajú či využívajú umelú inteligenciu.
Taktiež stojí za zmienku, že Geekbench AI podporuje aj nové rámce OpenVINO, ktoré sú dostupné na operačných systémoch Linux a Windows, a TensorFlow Lite, čo je rámec používaný spoločnosťami Samsung a Qualcomm.
Okrem toho aplikácia zohľadňuje rozsiahle súbory dát, za pomoci ktorých dokáže lepšie reflektovať skutočné vstupy v prípade využitia AI. Do hĺbky je to celkom komplikované, no v zjednodušenej forme možno povedať, že vďaka týmto súborom je proces testovania efektívnejší a presnejší. Napokon treba podotknúť, že platforma spúšťa všetky záťažové faktory minimálne po dobu celej sekundy, čo zabezpečuje, že zariadenie počas celej doby testovania pracuje na maximálny výkon.