Zomrela Susan Wojcicki, významná postava Silicon Valley a bývalá šéfka YouTube, ktorá mala zásadný vplyv na rast Google. Matka piatich detí bojovala posledné dva roky s rakovinou pľúc. Jej úmrtie potvrdili jej manžel Dennis Troper a šéf Google Sundar Pichai.
V roku 1998 Susan Wojcicki prenajala svoju garáž v Silicon Valley dvom doktorandom zo Stanfordu, Larrymu Pageovi a Sergeyovi Brinovi, ktorí pracovali na internetovom vyhľadávači. Čoskoro sa rozhodla pre nich pracovať, čo odštartovalo jej 25-ročnú kariéru v Googli, kde posledných deväť rokov pôsobila ako riaditeľka YouTube. Pod jej vedením sa YouTube stal neoddeliteľnou súčasťou Google, ktorý ho kúpil v roku 2006.
V roku 2022 YouTube zarobil na reklamách 29,2 miliardy dolárov, čo predstavuje viac ako 10 % z celkových príjmov spoločnosti Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google.
16-ty zamestnanec Google
Susan Wojcicki v roku 1999 vstúpila do Google ako šestnásty zamestnanec. Počas svojho pôsobenia tam navrhla okrem iného zmenu loga vyhľadávača počas dôležitých sviatkov a viedla vývoj streamovacej služby, ktorou Google plánoval konkurovať YouTube. Nakoniec v roku 2006 navrhla kúpu YouTube za 1,65 miliardy dolárov.
Susan Wojcicki sa presadila aj vďaka svojej rodine, ktorá je plná úspešných žien. Jej matka Esther Wojcicki je známa učiteľka a autorka niekoľkých kníh o výchove detí. Jej sestra Anne je zakladateľkou startupu 23andMe a sestra Janet je antropologička a epidemiologička.
Wojcicki bola známa svojím bojom za podporu matiek v americkom biznise. Sama sa počas svojej kariéry často snažila zosúladiť pracovné a rodinné povinnosti, čo ju priviedlo k presadzovaniu lepších podmienok pre pracujúce matky.
Dostala YouTube tam, kde je teraz
Za jej vedenia sa YouTube stal platformou s viac ako dvoma miliardami aktívnych užívateľov mesačne. Zavedla nové služby ako YouTube Gaming, YouTube Premium a YouTube Music. Avšak počas jej pôsobenia sa platforma stretla aj s kritikou zo strany tvorcov aj používateľov kvôli pravidlám a moderácii obsahu.
Susan Wojcicki opustila YouTube v čase, keď platforma čelila silnej konkurencii zo strany TikToku. Jej nástupcom sa stal Neal Mohan, ktorý bol jej pravou rukou a pracoval na rozvoji platformy. Wojcicki sa plánovala venovať rodine, zdraviu a osobným projektom, pričom si ponechala poradnú úlohu v Google.
Odchod Wojcicki z YouTube predstavuje koniec éry pre jednu z mála žien vo vrcholovom manažmente veľkých technologických spoločností. Jej kariéra bola príkladom, ako úspešne kombinovať profesionálny a rodinný život, a jej vplyv na technologický svet zostane nezmazateľný.