Asi žiadna domácnosť sa dnes nezaobíde bez elektrických spotrebičov. Každý jednoducho potrebuje práčku, mikrovlnnú rúru, rýchlovarnú kanvicu či teplovzdušnú rúru. Samozrejme, ich prevádzka niečo stojí, takže nejakým tým navýšeným účtom za elektrinu sa jednoducho nevyhnete. Môžete však ich výšku korigovať, a to nie zrovna v malej miere. Téme sa venuje server DRAN.sk.
Nie je žiadnym tajomstvom, že spotrebiče ako mikrovlnné rúry, mixéry či fény spotrebúvajú obrovské množstvo elektriny. No na druhú stranu, tieto spotrebiče nepoužívame stále, ale len občas, takže na faktúrach za elektrinu sa až tak neprejavia. Problémom sú skôr tie spotrebiče, ktoré síce majú menšiu spotrebu, no bežia kontinuálne, resp. nepretržite.
Do tejto kategórie spotrebičov spadajú chladničky, mrazničky či počítače. Tieto spotrebiče používame buď to veľmi často, alebo neustále. Aj napriek tomu ale môžete ich spotrebu, resp. nákladovosť ich prevádzky, korigovať. Pomôže pritom len toľko, že sa vyvarujete bežnému zlozvyku.
Novšie sú úspornejšie
Samozrejme, problém so spotrebou sa dá vyriešiť aj tým, že si kúpite novšie a kvalitnejšie spotrebiče z triedy A+, A++ alebo A+++. Tie zvyčajne majú vyššiu obstarávaciu cenu, no v dlhodobom časovom horizonte sa vám minimálne časť z investovanej čiastky vráti na úspore elektriny. Avšak chápeme, že nie každý má dostatok finančných prostriedkov na to, aby si mohol len-tak dovoliť výmenu starších domácich spotrebičov za nové.
Nenechajte ich bežať naprázdno
Takže čo s tým zlozvykom? Najviac si ho môžeme všimnúť pri počítačoch. Mnohí z nás dnes pracujú z domu, čo znamená, že máme počítače zapnuté väčšinu dňa. Problém však nastáva vtedy, keď ich nechávame zapnuté aj vtedy, keď ich nepoužívame. Predsa len na čo ich budeme vypínať, keď sa k nim o pár hodín vrátime? Keď však vezmete do úvahy výšku nákladov, ktoré vás stojí takýto ležérny prístup, dosť možno ho zmeníte.
Absolútne najhorším scenárom je, keď zbytočne zapnutý necháte nielen počítač, ale aj monitor. V takom prípade je spotreba elektriny na maxime. Znížiť ju teda môžete tým, že vypnete monitor. Pomôže taktiež uvedenie zariadenia do režimu spánku.
Ani v tomto režime však nie je spotreba nulová. Počítač síce spí, no stále pracuje. Kľúčové komponenty stále bežia, a teda odoberajú nejakú tú energiu. Jej objem závisí od toho, aké komponenty máte v počítači. Novšie zvyknú byť o čosi úspornejšie. V režime spánku môžu odoberať okolo 1 až 5 W energie. Môže to ale byť aj viac, ak máte staršie komponenty.
Podľa odborníkov je ideálnym riešením vypnutie počítača, keď sa ho nechystáte dlhšiu dobu používať. Spotreba uvedená v predošlom odseku je síce nízka, no časom sa môže sčítať.
Avšak ešte väčším problémom je, keď nechávate zbytočne bežať televízor. To robí veľa z nás. Nechceme mať doma ticho, tak si do pozadia pustíme obľúbený seriál alebo hudbu. Ak tak robíte občas, nie je to až taký problém. No ak tak robíte každý deň, ročne sa môžete oberať o desiatky až stovky eur. A to už asi stojí za zváženie.
Pozor na režim „standby“
Na záver ešte treba upozorniť na režim „standby“, teda odpočinkového režimu, ktorý majú v sebe zabudované viaceré spotrebiče. Keď je spotrebič v tomto režime, zvykne to dávať najavo kontrolkami alebo inou viditeľnou signalizáciou. Jeden by si myslel, že to nič nie je a spotrebič v skutočnosti nebeží, no opak je pravdou. Spotrebič je síce ticho, no beží a tým pádom odoberá energiu zo siete.
Skúste si dať pozor aj na toto. Ak si všimnete, že na vašej mikrovlnnej rúre blikajú hodiny, prípadne že na vašom televízore preblikáva červené svetielko, dajte si tú námahu a úplne ich vypnite. Aj tým môžete dlhodobo niečo ušetriť.