YouTube v Rusku zrejme definitívne odzvonilo. Nedlho po tom, čo sme sa dozvedeli o masívnom výpadkom služby na ruskom území, vyplávali na povrch ďalšie informácie, ktoré prezrádzajú hneď niekoľko zaujímavých skutočností. Zdá sa, že výpadok v skutočnosti nebol výpadkom, ale cenzúrou tamojšej vlády, ktorá sa tak snaží „chrániť“ občanov pred prozápadnými technológiami, píše server Mobilizujeme.cz.
Na výpadok YouTube v Rusku upozornili služby monitorujúce dostupnosť a rýchlosť webových lokalít v krajine. Minulý týždeň vo štvrtok, teda 8. augusta, boli zaznamenané tisícky hlásení, ktoré informovali o nefunkčnosti videoplatformy.
K situácii došlo nedlho po tom, čo ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo YouTube z cenzurovania niektorého obsahu, pravdepodobne proruského, pričom sa vyhrážalo odvetnými krokmi. Obvinenie bolo vznesené z dôvodu rozhodnutia Google zrušiť kontá niektorých ruských predstaviteľov. Rezort taktiež kritizoval amerického giganta za to, že nevyradil obsah, ktorý Moskva označila za nežiadúci.
Zaujímavou skutočnosťou bolo, že platforma fungovala, len nie cez priamy prístup. Poniektoré používatelia si všimli, že ak k nej pristúpia prostredníctvom VPN služby, funguje bez problémov. Ak náhodou neviete, prostredníctvom VPN služby môžete zmeniť virtuálne zmeniť svoju lokalitu, čím sa môžete dostať k obsahu, ktorý je na vašom domácom území nedostupný.
V praxi to môže fungovať tak, že si napríklad vyhliadnete novú reláciu na Netflixe, ktorá nie je dostupná na Slovensku. Zapnete teda VPN službu, zmeníte svoju lokalitu na trh, kde je táto relácia dostupná, a môžete začať pozerať.
To dalo za vznik domnienke, že v skutočnosti nie je nefunkčnosť YouTube v Rusku príčinou výpadku, ale cielenej deaktivácie. Nebolo však jasné, či táto deaktivácia prišla zo strany Google, alebo zo strany ruskej vlády.
Vina ruského režimu
Hovorca YouTube však uviedol, že v Rusku neeviduje žiadne technické problémy, ktoré by mohli znamenať výpadok platformy. Je teda viac-menej isté, že jej nefunkčnosť má na svedomí prísny ruský režim, ktorý sa snaží odstrihnúť obyvateľov od všetkého prozápadného, resp. od obsahu, ktorý by mohol narúšať či poškodzovať proruskú ideológiu.
YouTube pritom bol jednou z posledných západných platforiem, ktorá Rusom umožňovala ako-taký prístup k zahraničnému obsahu, a teda aj zahraničným informáciám. Proruská propaganda si tak očividne aj naďalej pýta svoju daň.
A žiaľ, YouTube nie je jedinou službou, ktorá v Rusku (pravdepodobne) končí. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, ruský regulačný úrad Roskomandzor po novom zakázal aj komunikačnú platformu Signal, a to kvôli údajnému porušeniu protiteroristickej legislatívy. Podľa úradu je jej implementácia nevyhnutná, nakoľko zabraňuje zneužívaniu s teroristickými či extrémistickými účelmi. Aj v tomto prípade bol prístup naďalej možný využitím VPN služby.