Asi netreba vysvetľovať, že jazda bez vodičského preukazu sa príliš nevypláca. Rovnako sa však nevypláca ani jazda s prepadnutým vodičským preukazom. Hoci sú vodičské preukazy platné dlhé roky, neplatia doživotne. Ak máte takýto vodičský preukaz a prichytí vás polícia, nedajbože spôsobíte škodovú udalosť, môžete sa pripraviť na platenie astronomických súm.
Ako píše server Topspeed.sk, problémom sú tzv. ružové vodičské preukazy s neobmedzenou časovou platnosťou, ktoré stále vlastní určitá skupina motoristov. Ide o vodičské preukazy, ktoré boli vydané v období od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004. Veľké množstvo vydaných preukazov stratilo platnosť od nového roku.
Háčik je v tom, že vypršanie platnosti si niektorí buď to nevšimnú, alebo tomu jednoducho neprikladajú ktovieakú váhu. A to je veľká chyba. Nielenže sa títo vodiči vystavujú riziku mastných pokút, ale im aj hrozí úhrada celej prípadnej majetkovej škody, keďže nemajú platnú poistku.
Poisťovne prihliadajú na všetko
Netreba pritom zabúdať na to, že poisťovne zohľadňujú rôzne scenáre. K svojim klientom nepristupujú kolektívne, ale individuálne. Pri každom vodičovi zohľadňujú celý poistný vzťah, predovšetkým však to, či si riadne plní všetky povinnosti uvedené v poistnej zmluve. Tieto povinnosti, pochopiteľne, zahŕňajú aj vlastnenie platného vodičského preukazu.
Napríklad Allianz a Generali môžu v prípade vzniku škodovej udalosti zavinenej osobou bez platného vodičského preukazu pristúpiť buď to ku kráteniu poistného plnenia, alebo k jeho zamietnutiu, uvádza portál FinReport.sk. Ak poisťovňa zamietne plnenie, dotyčná osoba musí náklady škodovej udalosti platiť z vlastného vrecka. A to rozhodne nebýva lacné.
Každá poisťovňa má voči prepadnutým vodičským preukazom vlastný postoj. Niektoré sú prísnejšie, niektoré benevolentnejšie. V každom prípade však platí, že ide o prečin, s ktorým sa spájajú značné sankcie. Benevolentnejšia je napríklad Kooperativa, ktorá vraj umožňuje vodičovi v prípade vzniku poistnej udalosti doložiť aj nové platné vodičské oprávnenie, a teda sa nesnaží o krátenie poistného plnenia. Podobný prístup má aplikovať aj ČSOB Poisťovňa.
Výstraha pre starších motoristov
Ešte horším scenárom však je, keď drží neplatný vodičský preukaz osoba vo veku viac ako 65 rokov. V takom prípade môže poisťovňa nadobudnúť podozrenie aj z toho, že daný vodič už nie je zdravotne spôsobilý viesť motorové vozidlo.
Samozrejme, vysoké pokuty nehrozia za pokročilý vek, ale za nedodržanie povinnosti pravidelných zdravotných prehliadok. Na Slovensku musia osoby nad 65 rokov absolvovať tieto prehliadky štandardne každých 5 rokov.