Hoci medicína vďaka moderným technológiám napreduje priam raketovým tempom, ľudstvo stále sužuje pomerne široký zástup ochorení, ktoré sa nám ani po celých tisícročiach nedarí liečiť so stopercentnou úspešnosťou. A potom sú tu choroby, ktoré síce liečiť vieme, no často je tento proces zahájený príliš neskoro. Do tejto skupiny nepochybne patrí aj lymská borelióza.
Ako píše server VTM.cz, lymskú boreliózu spôsobujú baktérie z rodu Borella, ktoré sa prenášajú uhryznutím kliešťa. Problém je v tom, že mnohí neodkážu správne identifikovať príznaky tohto ochorenia. Tie sa totiž často dajú vysvetliť aj inak. Nástup lymskej boreliózy sa môže spočiatku prejavovať horúčkou, bolesťami hlavy či prílišnou únavou, resp. stratou energie.
Ak však infikovaná osoba nezaháji proces liečby včas, choroba postupuje a naberá na intenzite. Časom sa môžu príznaky pretaviť až do chronickej únavy a zápalov v oblasti kĺbov či nervovej sústavy, mozgu a srdca. V takom prípade je už situácia veľmi vážna.
Zložitá a dlhá diagnostika
Mnohí neberú uhryznutie kliešťom ako niečo hrozivé. No aj keď je kliešť včas odhalený a vyňatý, je dôležité oblasť uhryznutia dôkladne sledovať. Nástup lymskej boreliózy sa totiž prejavuje aj tým, že sa v tejto oblasti objavia zarudnuté prstencové škvrny s bledým stredom, teda miestom vpichu. Háčik je v tom, že približne v 30 až 50 percentách prípadov sa tento príznak neobjavuje. Vtedy treba dbať zvýšenú pozornosť ostatným príznakom, ktoré sú spomenuté vyššie.
Osobám, ktoré majú podozrenie, že sú nakazené lymskou boreliózou, no v oblasti vpichu nevidia začervenané škvrny, sa zvyčajne najskôr odoberie vzorka krvi, ktorá je následne analyzovaná v laboratóriu. Tento proces sa skladá z dvoch krokov.
Najskôr sa zisťuje, či sa v krvi nenachádza zvýšený počet protilátok proti borelióze, čo môže naznačovať nástup infekcie. To však nie je vždy spoľahlivý ukazovateľ – neraz je tento test falošne pozitívny. Preto je tu ešte druhý krok, a to odoslanie vzorky do ďalšieho, špecializovaného laboratória, kde sa prítomnosť protilátok buď to potvrdí, alebo vyvráti.
Pochopiteľne, tento proces nejaký čas trvá, pričom v jeho priebehu daná osoba nepodlieha žiadnej liečbe. Podľa Dina Di Carla z Kalifornskej univerzity môže dôkladná kontrola odobratej vzorky trvať až dva týždne. Za ten čas môže infekcia výrazne pokročiť.
Výsledky do 20 minút
Dobrou správou však je, že vedci prakticky neustále hľadajú nové spôsoby, ktorými by mohli riziko lymskej boreliózy výrazne redukovať, ideálne úplne eliminovať.. Jedným z nich je aj Dino Di Carlo. Ten spoločne so svojím tímom skúmal, ako možno proces potvrdenia ochorenia čo najviac skrátiť a tým pádom zabezpečiť čo najskoršie zahájenie liečby.
A zrejme sa mu to podarilo. So svojimi kolegami vyvinul test, ktorý ochorenie identifikuje priamo na mieste. Opiera sa o syntetické reťazce molekúl známych ako peptidy, ktoré imitujú antigény, teda látky zodpovedné za vyvolávanie imunitných reakcií, na baktériách Borella. V prípade, že sa protilátky vo vzorke naviažu na peptidy, výsledok je pozitívny, a teda je nutné okamžite zahájiť adekvátnu liečbu.
Tento systém testovania je oveľa rýchlejší ako tradičné metódy, pričom sa skladá zo štyroch po sebe rýchlo nasledujúcich krokov. Samozrejme, najskôr je potrebné odobrať vzorku. Tá sa následne nanesie na papierovú platformu testu, kde je skúmaná jeho reakcia so syntetickými peptidmi, ktoré sú špecifické pre protilátky proti lymskej borelióze. Potom už nasleduje iba kontrola výsledkov. Celkovo tento proces nemá trvať dlhšie ako 20 minút.
Vo veľkej miere možno za toto riešenie vďačiť pričineniu umelej inteligencie, ako aj iným moderným technológiám. Pokiaľ ide o interpretáciu výsledkov, tá prebieha za využitia elektronickej čítačky. Obrovským prínosom tohto spôsobu diagnostiky však nie je len rýchlosť, ale aj prenosnosť a pomerne nízka nákladovosť. Ak nasledujúce testy ukážu, že je dostatočne spoľahlivý, časom by sa mohol aplikovať v širšom meradle.
Vysoká spoľahlivosť
Vysokú spoľahlivosť však autori hlásia už teraz. Svoju metódu otestovali na 30 vzorkách z rôznych častí Spojených štátov, kde sa lymská borelióza vyskytuje najčastejšie. Polovica vzoriek pochádzala od osôb, ktoré mali potvrdenú infekciu. Druhá polovica pochádzala od kontrolnej skupiny. Každá vzorka bola otestovaná trikrát.
Úspešnosť metódy má dosahovať až 95,5 percenta. Ďalšou potešujúcou skutočnosťou je, že ani jedna vzorka nebola vyhodnotená ako falošne pozitívna.
Aydogan Ozcan, člen vedeckého tímu, ktorý taktiež pôsobí na Kalifornskej univerzite, však upozorňuje, že nový spôsob diagnostiky zatiaľ nebol otestovaný v klinickej štúdii. To znamená, že v praxi sa zrejme začne aplikovať až o niekoľko rokov, teda ak všetky ďalšie kľúčové testy prebehnú úspešne.