Spojené štáty sa rozhodli odložiť uvalenie sankcií na dovoz elektromobilov z Číny. Pôvodne mala nová smernica nadobudnúť účinnosť 1. augusta. Vládni reprezentanti uviedli, že sa pre odklad rozhodli z dôvodu skúmania doručených pripomienok, informuje server CnEVPost.
Úrad obchodného zástupcu Spojených štátov (USTR) koncom mája navrhol zmeny opatrení v rámci prešetrovania oddielu 301, resp. činy, politiky a postupy Číny v oblasti transferu technológií, inovácií a duševného vlastníctva. Pred pár dňami, presnejšie 30. júla, však USTR uviedol, že v súvislosti s plánovanými zmenami, resp. vyššími clami na dovoz čínskych elektromobilov, obdržal viac ako 100 verejných pripomienok.
Tie majú byť aktuálne skúmané, kvôli čomu sa dátum účinnosti nových ciel odkladá na zatiaľ bližšie nešpecifikovaný termín. Úrad očakáva, že konečné rozhodnutie vydá v priebehu augusta, pričom plánované úpravy by mali nadobudnúť účinnosť o dva týždne po oznámení verdiktu.
Pripomienky verejnosti sa zrejme dali očakávať, keďže Spojené štáty majú v pláne navýšiť clá na čínske elektromobily hneď štvornásobne, konkrétne z 25 percent na 100 percent. Dvihnúť by sa mala aj daňová sadzba na lítium-iónové batérie, a to zo 7,5 percenta na 25 percent, ako aj daňové sadzby na solárne články a niektoré výrobky z ocele a hliníka.
Pochopiteľne, s plánovaným navýšením ciel nesúhlasila a nesúhlasí ani Čína. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí ešte 14. mája uviedlo, že príjme všetky opatrenia na ochranu svojich legitímnych práv a záujmov.
Rastúci vplyv
Stojí za zmienku, že zatiaľ čo Spojené štáty termín uvalenia vyšších ciel odložili, Európska únia (EÚ) s nimi príliš neotáľala. Rozhodla sa ich zdvihnúť z 10 percent na 38 percent, hoci existovala nádej, že k takémuto kroku nakoniec nedôjde.
Clá mali byť navýšené na základe zistení antisubvenčného vyšetrovania vedeného Európskou komisiou (EK), ktoré sa zameriavalo na aktivity čínskeho priemyslu s elektromobilmi, vrátane postupov uplatňovaných jednotlivými výrobcami. Protistrana skritizovala konanie EK. Vraj si pýtala bezprecedentné informácie, a to ako z hľadiska množstva, tak aj z hľadiska charakteru.
O tejto téme si môžete prečítať viac v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.