U našich susedov už viac ako dva roky prebieha vojnový konflikt, ktorý si na zoznam obetí takmer neustále pripisuje nové položky. Ukrajina má v záujme konflikt s Ruskom čo najrýchlejšie ukončiť, a to ideálne svojim víťazstvom. Docieliť sa ho snaží rôznymi spôsobmi, po novom napríklad aj robotickými psami, ktoré majú nahrádzať živých vojakov pri niektorých úkonoch, píše portál VTM.cz na základe informácií Agence France-Presse.
Ľudstvo experimentuje s robotickými verziami obľúbených domácich miláčikov už dlhé roky. Niektorí v nich nevidia nič viac, než len stroje, ktoré na rozdiel od živých psov netreba kŕmiť ani venčiť. Iní v nich zase vidia obrovský potenciál, a to aj v oblasti vojenčiny.
Chcú obmedziť straty na životoch
Ten v nich zrejme vidia aj ukrajinské ozbrojené sily. Plánujú ich totiž nasadiť na frontoch, kde vojaci urputne odolávajú jednotkám susediaceho agresora. Ako bolo spomenuté o pár riadkov vyššie, tieto psy budú pomáhať vojakom, a to napríklad nosením zbraní, munície čí liekov. Pri niektorých operáciách dokonca môžu ľudské jednotky úplne nahrádzať. Pravdepodobne pôjde o operácie, ktoré môžu byť pre živú bytosť príliš nebezpečné, teda napríklad prieskumné misie či detegovanie pozemných mín.
Yuri, ako sa nazval pracovník britskej spoločnosti zaoberajúcej sa vojenským vybavením, uviedol, že robotické psy výrazne znižujú riziko pre vojakov a súbežne zvyšujú operačné schopnosti. Tieto dva faktory označil za ich základné funkcie. Práve táto firma má Ukrajine dodať potrebné zariadenia.
Očakáva sa, že každý nasadený model robotického psa vydrží v prevádzke približne dve hodiny na jedno nabitie. Okrem objemnej batérie majú byť súčasťou konštrukcie aj kamery podporujúce termovíziu či tzv. núdzový vypínač, inak známy ako „kill switch“, ktorý okamžite vymaže všetky údaje zaznamenané robotom. Táto funkcia môže prísť vhod v prípade, že robota odchytia nepriateľské jednotky.
Neživí pomocníci
Ukrajina sa teda nechystá nasadiť robotických psov, ktorí by boli vybavení hrozivými zbraňami hromadného ničenia a pálili by po vojakoch protistrany. Pôjde skôr o akýchsi „neľudských“ asistentov, ktorí sa budú snažiť vojakom priniesť čo maximálny komfort a bezpečnosť. Samozrejme, tieto slová sú v súvislosti s vojnovým konfliktom tak trochu oxymorony, no stále je lepšie mať menej rizika, než viac.
Ak budú psy skutočne využité na vojenské prieskumy či detekciu pozemných mín, môže sa vďaka ním predísť značným stratám na životoch.
Britského výrobcu mali znepokojovať stále častejšie správy z frontov týkajúce sa strát ďalších vojakov v dôsledku útokov nepriateľských dronov. Preto vraj začal internet diskutovať o možnosti bezpečnejšieho riešenia pre prieskumné misie vo vysoko rizikových oblastiach. Výsledkom debát, očividne, boli robotické psy.