Umelá inteligencia (AI) je bez akýchkoľvek pochýb jedným z najväčších a najzásadnejších technologických trendov nielen tohto roka, ale potenciálne aj celej dekády či storočia. Do našich každodenných životov zasahuje v čoraz väčšej miere, čo sa u verejnosti stretáva so zmiešanými reakciami. Kto rozhodne zmiešané reakcie nemá, je spoločnosť OpenAI. Tá sa totiž teší ohromujúcim zárobkom a záujmu veľmi štedrých investorov.
Ako píše server CzechCrunch, strojca ChatGPT na jar začal vykupovať akcie od svojich zamestnancov, pričom valuácia sa v tom čase vyšplhala na 86-miliárd dolárov (77,6-miliardy eur). Začalo sa čoraz viac hovoriť o akejsi nafukujúcej sa bubline, ktorá jedného dňa praskne a napácha vážne škody. No zdá sa, že ak sa naozaj nejaká bublina nafukuje, prasknúť sa jej ktovieako nechce.
Jedna investícia za druhou
Popularita OpenAI je aj naďalej na vzostupe, pričom aktuálne si dláždi cestu do prestížnej skupiny firiem s najvyššími trhovými hodnotami na svete. Podariť sa jej to môže vďaka hojným investíciám od popredných technologických firiem, ktoré o AI javia evidentný záujem. Asi sa niet čo čudovať, že Sam Altman, šéf a jeden zo zakladateľov OpenAI, je momentálne najsledovanejším generálnym riaditeľom (CEO) v kalifornskej Silicon Valley.
Sledovaný je predovšetkým vďaka jeho unikátnej schopnosti naháňať investorov. Hoci na to nemal najlepšie podmienky, hodnotu spoločnosti sa mu podarilo v priebehu pár mesiacov navýšiť z už zmienených 86-miliárd dolárov na vyše 100-miliárd dolárov (90,3-miliady eur).
A podľa všetkého stále nemá dosť. Podľa informácií denníka The Wall Street Journal má aktuálne zháňať ďalšie investície. Potrebuje totiž pokryť svoje nemalé výdavky, ktoré sú späté nielen s viac ako tisíckou zamestnancov, ale aj výpočtovými kapacitami, ktoré sú používané na trénovanie modelov AI. Aby sa mohli tieto modely zlepšovať, potrebujú prísnejší a pokročilejší tréning.
Na papieri to znie jednoducho, no z ekonomického hľadiska to jednoduché rozhodne nie je. AI je stále novou technológiou, ktorá si pýta nemálo času, úsilia a finančných prostriedkov. Spoločnosť sa pritom z hľadiska financovania opiera aj o abonentov, ktorí si platia za prémiové funkcie v rámci jej služieb. Tých má byť niečo okolo 200-miliónov, čo predstavuje zárobok vo výške 3-miliárd dolárov. To však nestačí. Aj napriek rastúcemu počtu predplatiteľov, aj napriek ohromnému navýšeniu trhovej hodnoty, OpenAI tento rok opäť skončí v nemalej strate.
Nesmie poľaviť, konkurencia je dravá
Na prvý pohľad to môže vyzerať, že OpenAI sa nemá čoho báť, nakoľko trhová hodnota neustále rastie. Opak je však pravdou. V skutočnosti je v celkom zložitej situácii, kedy si nemôže dovoliť žiadnu chybu ani poľavenie tempa. Pomerne tesne ju totiž nasledujú dychtiví konkurenti, medzi ktorými sa nachádza aj startup Anthropic. Ten reprezentujú tie isté osoby, ktoré pomohli k vzniku ChatGPT. OpenAI mali opustiť kvôli príliš obrovskej túžbe po komerčných úspechoch zo strany Altmana. Tá podľa nich vytvárala riziko zneužitia technológie na nekalé účely.
Dobrou správou je, teda aspoň pre OpenAI, že Altman poľaviť neplánuje. Už mal uzavrieť kľúčovú dohodu s fondom Thrive Capital, ktorý vedie Joshua Kushner, Altmanov verný známy. Pozornosť však má aj od iných bohatých subjektov. Očakáva sa, že v blízkej dobe do spoločnosti investuje aj Microsoft, ktorý si v nej momentálne drží takmer polovičný (49-percentný) podiel. A to stále nie je všetko. Finančné prostriedky potom vraj plánujú poskytnúť aj Apple a Nvidia.
Prítomnosť Apple na zozname potenciálnych ivestorov sa do istej miery dala očakávať, keďže gigant si vybral práve OpenAI ako hlavného partnera v rámci zavedenia podpory AI do svojich zariadení. Je možné, že vďaka investícii sa partnerstvo medzi dvoma firmami ešte väčšmi prehĺbi, čo by používateľom mohlo priniesť rozsiahlejšie kapacity a tým pádom aj viac možností.
Nový model, ktorý vyrazí dych
Samozrejme, aby Altman aj naďalej získaval ponuky od investorov, musí dbať na to, aby si udržal ich zvýšenú pozornosť. V blízkej dobe sa o to má pokúsiť prostredníctvom nového, zatiaľ bližšie nepšecifikovaného produktu. Vieme len toľko, že má ísť o vysokovýkonný a mimoriadne inteligentný model AI, ktorý bude schopný riešiť ešte komplexnejšie úlohy.
Vraj nie je vylúčené, že sa táto novinka stane pevnou súčasťou modelu ChatGPT. Pokiaľ ide o očakávané kapacity, pod „komplexnejšími úlohami“ si možno predstaviť napríklad riešenie náročných matematických príkladov zahŕňajúcich programovanie či riešenie jazykových kvízov.