V čase, kedy takmer všetko okolo nás akosi zdražuje, hľadáme rôzne spôsoby, ako ušetriť. Veľa Slovákov pritom volí šetrenie na energiách, čo do istej miery sľúbil štát prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam. Tento projekt však má jednu dôležitú podmienku a po novom, žiaľ, aj háčik.
Ako informujú TVNOVINY.sk, štát umožňuje slovenským domácnostiam znížiť svoje účty za elektrinu tým, že si nechajú nainštalovať solárne panely a ich prostredníctvom sa pripoja na distribučnú sieť. Ako bolo spomenuté o pár riadkov vyššie, tento „sľub“ vychádza zo schémy Zelená domácnostiam, ktorá poskytuje štedré dotácie na inštaláciu ekologickejších zdrojov elektriny.
Na tieto dotácie sa pritom čakalo veľmi dlho, takže sa niet čo čudovať, že dopyt po finančných príspevkoch bol a aj je obrovský. Fotovoltiku mnoho Slovákov vníma ako jeden z najefektívnejších spôsobov, akými možno znížiť faktúry za spotrebu elektriny. Stačí pritom len zaobstarať si solárne panely a zaregistrovať svoju domácnosť ako tzv. malý zdroj.
Dopyt je obrovský, siete mu nestíhajú
Záujem tak okamžite nabral astronomických rozmerov. Viaceré slovenské distribučné spoločnosti ho dokonca prirovnali k „boomu“, pričom najväčší dopyt má registrovať Západoslovenská distribučná. No je tu jeden háčik. Niektorí zákazníci v reakcii na žiadosť o pripojenie do siete dostávajú nesúhlasnú odpoveď. Nie veľmi ojedinelým prípadom potom býva aj schválenie pripojenia, avšak s tým, že zákazník môže do siete posielať obmedzené množstvo energie.
Radoslav Lukáč zo spoločnosti ANTIK Telekom sa domnieva, že to môže byť spôsobené preťažením distribučných sietí z dôvodu príliš vysokého počtu fotovoltických systémov. Tie majú preťažovať verejnú sieť, čo znamená, že nie každý môže dostať takú kapacitu, akú si predstavoval.
Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej energetiky, vysvetlil, že ak v distribučnej sústave nie je dostatočná kapacita, tak do nej tento zdroj nemôže dodávať vyrobenú elektrinu. V takom prípade je teda nutné buď to úplne spotrebovať, alebo ju možno uskladniť v batériách.
Našťastie si štát tento problém uvedomuje, pričom aj v týchto okamihoch má rezort hospodárstva vymýšľať spôsoby, akými by bolo možné posilniť kapacitu prenosovej sústavy v regiónoch trpiacich nedostatkom.
Elektrina zdražie, no zrejme len mierne
Zmienený vysoký dopyt po fotovoltike môže v nemalej miere súvisieť aj s prognózami analytikov ohľadne cien elektrickej energie na budúci rok. Očakáva sa, že kvôli skončeniu plošných dotácií na Slovensku dôjde k výraznému nárastu cien plynu, v niektorých prípadoch dokonca o viac ako 30 percent, o čom sme vás informovali v tomto článku.
Súbežne sa očakáva aj zdraženie elektriny, no v tomto smere máme k dispozícii akési záchranné koleso, a to memorandum so slovenskými elektrárňami. Toto memorandum udržiava ceny elektriny pre slovenské domácnosti na zastropovanej úrovni, ktorou je 66,70 eura za megawatthodinu (MWh). Celkovo by sa pritom malo v roku 2025 slovenským domácnostiam dodať okolo 5,5 terawatthodiny (TWh) elektriny. Podľa analytika Jána Pištu zo spoločnosti JPX tak môže jej cena v budúcom roku stúpnuť asi o 5 percent.