Hoci výrobcovia smartfónov kladú obrovský dôraz na našu bezpečnosť, asi sa im nikdy nepodarí nás 100-percentne chrániť pred všetkými hrozbami, ktoré na nás vo svete technológií číhajú. Jedným z overených spôsobov, akým môžete aj vy sami posilniť svoju bezpečnosť pri používaní smartfónu (a prakticky akejkoľvek inej elektroniky), je pravidelná inštalácia softvérových aktualizácií. Háčik je jedine v tom, že keď zariadenie dosiahne určitého veku, o tieto aktualizácie príde. A vtedy je zarobené na problém.
Staršie technológie jednoducho nie sú dvakrát najbezpečnejšie, čo dokazuje aj nové hlásenie spoločnosti Google, na ktoré všimol si server Techbox.sk. Spoločnosť totiž informovala o kybernetickej hrozbe, ktorá číha na telefóny s operačným systémom Android, ktoré majú aktivované pripájanie na 2G siete.
Väčšina smartfónov dnes disponuje podporou pre 3G aj 4G siete, pričom čoraz viac je aj modelov, ktoré podporujú najmodernejšiu generáciu sietí, teda 5G. Treba však podotknúť, že nová hrozba, o ktorej informuje Google, sa netýka iba starších smartfónov. Týka sa aj novších modelov, hoc aj s podporou 5G sietí.
Vo všeobecnosti platí celkom jednoduché pravidlo – čím je technológia staršia, tým je náchylnejšia na hrozby. Príkladov je mnoho. Napríklad na našom webe sme nedávno informovali o jednom technologickom nadšencovi, ktorý sa rozhodol zapnúť počítač s už dávno neaktuálnym operačným systémom Windows XP. Stačilo ho len pripojiť na internet a vírusy sa inštalovali jeden za druhým. Podobne to funguje aj pri smartfónoch.
SMS blaster
Google v súvislosti s využívaním 2G sietí varuje pred rizikom útoku známeho ako SMS blaster. Konkrétne SMS blastery slúžia na cielené znižovanie kvality pripojenia z LTE alebo 5G na 2G. Akonáhle sa to útočníkovi podarí, môže využiť veľkej bezpečnostnej medzery 2G sietí, ktorou je absencia systému vzájomného overenia. Pomerne jednoducho tak môže do vyhliadnutého zariadenia vložiť nebezpečný obsah.
Nebezpečný obsah má dnes mnoho podôb. Prelomenie bezpečnosti prostredníctvom SMS blasterov môže viesť k šíreniu phishingových správ, ktoré sa pre používateľa stávajú uveriteľnejšie, keďže vďaka zmienenej bezpečnostnej medzere 2G sietí dokážu obísť spamové filtre. Vylúčiť pritom nemožno ani šírenie malvéru, ktorý používateľovi odcudzí citlivé dáta a využije ich napríklad na získanie prístupu k bankovému kontu.
Podporu 2G možno vypnúť
Dobrou správou je, že podporu 2G sietí možno deaktivovať, ak máte smartfón s operačným systémom Android 12 (alebo novším). Google podotýka, že v takom prípade je nutné, aby sa zariadenie podriadilo rozhraniu Radio HAL 1.6+. Ak má používateľ nainštalovanú najnovšiu generáciu Androidu, teda Android 14, môže vypnúť aj funkciu NullCipher, ktorú 2G sieť potrebuje na odosielanie SMS správ. V tomto prípade však už treba spĺňať podmienky aspoň HAL 2.0.
Proces je pre vypnutie podpory 2G sietí je celkom jednoduchý. Stačí, keď používateľ prejde do systémových nastavení zariadenia, vyberie sekciu s nastaveniami siete a internetu, zvolí používaní SIM kartu a deaktivuje príslušnú možnosť (2G konektivitu) prostredníctvom prepínača.