Slovensko môže čeliť vážnej energetickej kríze. Slovnaft, naša jediná rafinéria, totiž už vyše mesiaca neobdržala dodávky ropy od svojho kľúčového ruského partnera Lukoil. Ten bol zaradený na ukrajinský sankčný zoznam, v nadväznosti na čo pozastavil tok ropy cez územie krajiny.
Ako píše denník Teraz.sk, problém to predstavuje pre viaceré rafinérie, vrátane slovenského Slovnaftu. Ten vraj od Lukoil nedostáva akúkoľvek ropu už od začiatku júla, teda niečo málo cez mesiac. Tento týždeň o tom informoval priamo hovorca rafinérie Anton Molnár.
Uviedol, že Slovnaft vyvíja maximálne úsilie, aby zabezpečil náhradné dodávky ropy v priebehu tohto kritického obdobia. Tie sú však len dočasným riešením. Preto Slovnaft spoločne so Skupinou MOL a zástupcami štátov pracuje na vyriešení problému, aby boli zabezpečené dlhodobé garancie na prepravu ropy. Pôvodne zastavenie dodávok od Lukoil potvrdil rezort hospodárstva, a to v polovici júla.
Komisia upokojuje verejnosť, kríza vraj nehrozí
Pochopiteľne, zastavenie dodávok je terčom ostrej kritiky, a to aj zo strany predstaviteľov vládnej koalície, ktorí ho vnímajú ako porušenie asociačnej dohody s Európskou úniou (EÚ).
Otázkou je, ako sa táto situácia prejaví na ropných produktoch pre konečných spotrebiteľov, čiže nás, bežných ľudí. Európska komisia (EK) však ubezpečuje, že žiadne vážnejšie následky nehrozia. Hoci je absencia dodávok od Lukoil komplikáciou, k energetickej kríze by dôjsť nemalo, pričom stále existujú alternatívne možnosti dodávok, napríklad cez ropovod Adria. Taktiež stojí za zmienku, že ostatné ruské spoločnosti aj naďalej dodávajú ropu cez ropovod Družba, a to bez obmedzení.
Sú aj iné názory, Slovensko môže mať problémy
Negatívnejší postoj má Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). Tá pozastavenie dodávok ruskej ropy označila za zlú správu, a to preto, že môže znamenať zvýšenie cien benzínu a nafty, a teda aj poškodenie konkurencieschopnosti našich výrobcov a poskytovateľov služieb.
Július Kostolný, predseda Zahraničnoobchodného výboru SOPK, taktiež venoval pár slov aj na adresu odporúčania EK, aby sme začali čerpať ropu cez chorvátsky ropovod Adria. V tejto súvislosti podotkol, že vedenie obchodnej politiky bloku zrejme nevedú dobrí gazdovia, keďže čerpanie ropy cez tento ropovod by znamenalo jej výrazné predraženie. Podľa Kostolného sa zas a znova potvrdzuje, že v oblasti spoločnej obchodnej politiky EÚ vládne chaos, pričom každý členský štát si má hájiť svoje záujmy po svojom.
Posledné údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR nateraz nenaznačujú žiadne výrazné zdražovanie pohonných hmôt. V 30. týždni (22. júla až 27 .júla), teda v čase, kedy už ropa od Lukoil netiekla takmer mesiac, sme Natural 95 tankovali v priemere za 1,592 eura za liter, zatiaľ čo liter Natural 98 sa v priemere predával za 1,8 eura. Motorová nafta sa v priemere predávala za 1,505 eura za liter. Vo všetkých troch prípadoch ide o medzitýždňový pokles.