Vojna na Ukrajine, ktorá vypukla vo februári 2022, stále trvá a stále prináša obete. Tieto obete však nie sú len na životoch, ale aj na obchodných dohodách. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno zaujal tvrdý postoj voči kľúčovému ruskému dodávateľovi plynu, ktorý využíva distribučnú sieť na území Ukrajiny. Cez tú prúdi plyn aj ku nám na Slovensko. Konkrétne uviedol, že nepredĺži obchodnú zmluvu s podnikom Gazprom, píše denník Teraz.sk.
To pre Slovensko predstavuje značné komplikácie, nakoľko prídeme o pomerne dôležitý zdroj zemného plynu. Podľa vlády však nie je dôvod na paniku. Plyn má do našich končín tiecť aj naďalej, avšak z iného zdroja.
Plyn bude, len iný
Denisa Saková (Hlas-SD) v stredu po rokovaní vlády uviedla, že Slovensko by mohlo po novom čerpať plyn z Azerbajdžanu. Poukazujúc na slová ukrajinského premiéra, ktoré padli počas spoločného ukrajinsko-slovenského rokovania, vysvetlila, že Ukrajina má záujem, aby tranzit, čo sa týka plánu, naďalej plynul. Vraj je v záujme krajiny, aby boli využité jej tranzitné rúry a zásobníky, aby sa stali tzv. eastern energy hub.
Tieto slová naznačujú, že Slovensko o plyn nepríde, len ho bude čerpať od iného partnera. Saková dúfa, že pôjde o azerbajdžanský plyn.
Zo strany vlády ide o celkom svižné adresovanie obáv, ktoré vznikli po prejave Volodymyra Zelenskyjho na adresu zmluvy s Gazpromom. V utorok (27. augusta) prehlásil, že Kyjev dohodu s ruským podnikom nepredĺži. Súčasná dohoda o tranzite plynu cez územie Ukrajiny vyprší na konci tohto roka. Zdá sa pritom, že svoje stanovisko neplánuje zmeniť. NV rámci tlačovej konferencie uviedol, že dohodu s Ruskom „nepredĺži, bodka, koniec.“
Zelenskyj však dodal, že pokiaľ ide o tranzit plynu od iných spoločností, v prípade pretrvávajúceho záujmu zo strany „európskych kolegov“ bude Kyjev posudzovať ich žiadosti spoločne s Európskou úniou (EÚ).
Zatiaľ neznámy vplyv
Slová Sakovej podľa všetkého znamenajú, že vypršanie dohody medzi Ukrajinou a Gazpromom nebude mať na Slovensko žiadny výraznejší vplyv. Isté to ale nie je. Nevieme, či sa výmena partnera podpíše na konečných cenách, a ak áno, tak v akej miere.
Už teraz je pritom jasné, že plyn na Slovensku od budúceho roka zdražie. Štát totiž od budúceho roka ukončí plošné dotovanie cien energií, pričom po novom sa bude pomáhať už len adresne. Analytici v tejto súvislosti upozorňujú, že ceny plynu sa odvíjajú od priemerných burzových cien vykázaných v predošlom období, tedanie od aktuálnych burzových cien.
S ohľadom na túto skutočnosť predpokladajú, že jedna megawatthodina (MWh) plynu sa bude v roku 2025 na Slovensku predávať za 37,33 eura. V takom prípade by sa museli slvenské domácnosti pripraviť na zdraženie o 13 až 33 percent, konkrétne v závislosti od tarify. Najvýraznejší cenový rast sa očakáva pri tarife D3, ktorá zahŕňa ohrev vody, varenie a kúrenie (zmienených 33 percent).
Pokiaľ ide o ceny elektriny, aj tie by mali budúci rok stúpnuť, avšak nie až tak výrazne. Ján Pišta, analytik z JPX, dávnejšie predpovedal, že slovenským domácnostiam by mohli stúpnuť faktúry za elektrinu asi o 5 percent. V tomto prípade nás totiž pred masívnym cenovým nárastom chráni memorandum so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorého by sa malo slovenským domácnostiam v budúcom roku dodať približne 5,5 terawatthodiny (TWh) energie pri cene 66,70 eura za jednu MWh.