Životné náklady Slovákov čaká výrazný nárast. Podpíšu sa na tom aj vyššie ceny energií, ktorých príčinou sú z veľkej časti obavy v súvislosti s dodávkami ruského plynu. Aktuálne však zdražuje nielen plyn, ale aj elektrina, píše denník Teraz.sk.
Dokazuje to vývoj na burzách v poslednom týždni. Ten totiž vykázal vyššie ceny zemného plynu s dodaním v nasledujúcom mesiaci o viac ako 10 percent. Pokiaľ ide o elektrinu, cena za jednu megawatthodinu (MWh) energie pre Slovensko s dodaním v budúcom roku sa od konca júla drží nad hranicou 100 eur. Výnimka bola len jedna jediná, kedy cena klesla na 99,82 eura. Konkrétne ide o výsledky poskytované pražskou burzou PXE.
V závere minulého týždňa, teda v piatok 9. augusta, sa jedna MWh elektrickej energie na burze obchodovala za 104,24 eura, zatiaľ čo cena jednej MWh zemného plynu dosahovala 40,396 eura.
Pretrvávajúce obavy
Ako bolo spomenuté v úvodnom odseku, jednou z hlavných príčin cenového rastu sú pretrvávajúce obavy z dodávok ruského plynu. Po tom, ako vyplávali na povrch informácie o bojoch v okolí odovzdávacieho bodu plynovodu, konkrétne pri ruskom meste Sudža, stúpla cena plynu nad hranicu 40 eur za jednu MWh. Táto oblasť má byť po novom obsadená ukrajinskými ozbrojenými jednotkami.
Stojí však za zmienku, že ruský Gazprom zatiaľ neprerušil dodávky cez plynovod smerom do Európy.
Obáv je však viacero. Vzbudzuje ich aj absencia prítoku ropy od ruskej spoločnosti Lukoil, ktorá bola zaradená na ukrajinský sankčný zoznam. Nedávna správa prezradila, že do zásobníkov Slovnaftu, jedinej slovenskej rafinérie, od kľúčového partnera netečie žiadna ropa už od začiatku júla.
Hovorca Anton Molnár tvrdí, že Slovnaft robí všetko preto, aby zabezpečil náhradné dodávky ropy, ktoré by mali pomôcť v preklenutí kritického obdobia. To sa však zdá byť len dočasným riešením. Z dlhodobého hľadiska má rafinéria spoločne so Skupinou MOL a zástupcami štátov rokovať o riadnych garanciách na prepravu ropy.
Podľa Európskej komisie (EK) absencia prítoku ropy smerom od Lukoilu nepredstavuje žiadne vážnejšie riziká. K energetickej kríze vraj nedôjde, nakoľko sú k dispozícii alternatívne možnosti dodávok, napríklad cez ropovod Adria. Pokiaľ ide o ropu dodávanú Družbou, tá je vraj naďalej dodávaná bez obmedzení.
Budeme si priplácať
Napriek tomu sa ale na Slovensku nejakého toho cenového rastu, čo sa týka energií, dočkáme. Od budúceho roka totiž končí plošné dotovanie cien energií, ktoré zabezpečovalo nižšie faktúry za plyn v rámci slovenských domácností. Po novom sa bude pomáhať už len adresne.
Analytici upozorňujú, že ceny plynu sa nedovíjajú od aktuálnych cien na burzách, ale od priemeru burzových cien vykázaných v predošlom období. S ohľadom na túto skutočnosť predpokladajú, že jedna MWh plynu sa bude v roku 2025 predávať za 37,33 eura. To by znamenalo navýšenie cien o 13 až 33 percent, v závislosti od tarify. K najvýraznejšiemu zdraženiu by malo dôjsť pri tarife D3, ktorá zahŕňa ohrev vody, varenie aj kúrenie. Najmenej by mala zdražieť tarifa D1, ktorá zahŕňa len varenie.
Proti citeľnému nárastu cien elektrickej energie nás nateraz chráni memorandum so Slovenskými elektrárňami. Podľa toho by sa malo slovenským domácnostiam budúci rok dodať približne 5,5 terawatthodiny (TWh) elektriny pri cene 66,70 eura za jednu MWh. Analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX odhaduje, že faktúry Slovákov za elektrinu v budúcom roku stúpnu približne o 5 percent.