Život sa Slovákom v poslednom období čoraz viac predražuje. A žiaľ, zdá sa, že inak tomu nebude ani v blízkej budúcnosti. Práve naopak. Už o pár mesiacov by sa mali všetkým z nás výrazne dvihnúť faktúry za plyn. Štát ho totiž začiatkom budúceho roka prestane dotovať, čo znamená, že ceny porastú. Na aké zdraženie sa máme pripraviť po novom prezrádzajú analytici, na ktorých odhady upozornil portál Topky.sk.
O konci dotovania plynu sme vás informovali už dávnejšie. V tom čase sa špekulovalo, že cena plynu za jednu megawatthodinu by mohla od budúceho roka stúpnuť o 20 až 30 percent.
Doposiaľ sa ceny plynu držali na uzde vďaka plošnej pomoci od štátu. Analytici z Inštitútu pre stratégie a analýzy podotkli, že ak by sme túto pomoc nemali, v tomto roku by sme za plyn platili 2-násobne vyššie umy, pričom v roku 2023 by boli ceny vyššie až 2,5-násobne (oproti súčasnosti).
Plyn zdražuje, Slovákom končí protekcia
Ceny plynu na svetových burzách rastú, čo sa prejavuje na vyšších faktúrach domácností. Napríklad vlani sa jedna megawatthodina plynu obchodovala až za 93,47 eura. My však nateraz máme k dispozícii plošnú pomoc, vďaka ktorej sa ceny plynu držia na kompenzačných schémach schválených koncom roka 2022. Tie v priebehu rokov 2022 až 2024 zabezpečili fixnú cenu 21,46 eura za jednu megawatthodinu.
Od budúceho roka však plošná pomoc skončí, čo znamená, že náklady na plyn slovenských domácností výrazne porastú. Ako-tak dobrou správou však je, že cenový nárast by nemal byť tak hrozivý, ako hovorili niektoré dávnejšie predpoklady.
Koľko si priplatíme?
Konkrétne ceny plynu pre domácnosti sa totiž neodvíjajú od aktuálnych cien na burzách, ale od priemeru burzových cien vykázaných v predošlom období. Na základe týchto výpočtov sa očakáva, že jedna megawatthodina plynu sa bude v roku 2025 predávať za 37,33 eura. Analytici tvrdia, že ak sa nebudú výrazne meniť distribučné poplatky, podľa orientačných prepočtov bude ISA bude plyn v rámci tarify D2, ktorá zahŕňa varenie či ohrev vody, drahší o 32 percent. V rámci tarify D3 (varenie, ohrev vody, kúrenie), vraj možno rátať so zdražením o 33 percent. Pri najnižšej tarife, teda D1 (varenie), by mohlo dôjsť k navýšeniu cien o 13 percent.
Treba podotknúť, že štát s dotovaním cien plynu úplne nekončí. Končí však v podobe, na akú sme si zvykli v uplynulých rokoch. Po novom bude pomáhať len adresne, teda len tým, ktorí to naozaj potrebujú.
A čo elektrina?
Pokiaľ ide o ceny elektriny, aj tie by mali v budúcom roku zaznamenať nárast. Pred výrazným zdražením nás však chráni memorandum so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorého by sa malo slovenským domácnostiam v roku 2025 dodať okolo 5,5 terawatthodiny energie pri cene 66,70 eura za megawatthodinu. Ján Pišta, analytik zo spoločnosti JPX, dávnejšie uviedol, že na základe týchto hodnôt možno očakávať zdraženie približne o 5 percent.