Žijeme v období demokracie, čo znamená, že každý z nás má právo verejne vyjadrovať svoje názory. Toto právo ľudia využívajú na rôzne účely. Konkrétne na Slovensku sa začalo využívať na ostré protesty proti Martine Šimkovičovej, súčasnej ministerky kultúry. Tá je vnímaná ako jedna z najkontroverznejších predstaviteliek slovenskej politiky. Na konte však má ešte jeden nelichotivý titul.
Ako píše server Startitup.sk, slovenským internetom sa aktuálne šíria dve petície, ktoré de facto chcú docieliť jedno a to isté – odstúpenie Šimkovičovej z funkcie. Jedna z nich dokonca prekonala doposiaľ najpodpisovanejšiu petíciu na Slovensku, ktorou bola petícia s názvom Za klímu, za budúcnosť, ktorá vznikla v roku 2020 a pripísala si niečo cez 128-tisíc podpisov.
Teraz máme nového rekordmana. Je ním petícia s názvom Otvorená výzva na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej. Tá v čase písania tohto článku eviduje vyše 189-tisíc podpisov. Ďalšie však už zrejme nepribudnú, keďže autor túto petíciu ukončil.
Ako bolo spomenuté o pár riadkov vyššie, petície požadujúce odstúpenie Šimkovičovej sú dve. Druhá, ktorá je ešte stále aktívna, má názov Na obranu kultúry a takmer 186-tisíc podpisov. „Ministerka Šimkovičová nikdy nechápala a dodnes nepochopila, že úlohou ministerstva nie je ničenie rezortu a šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ale jeho zveľaďovanie a vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok pre slobodnú a tvorivú kultúrnu prevádzku. Za takmer rok vo funkcii nedokázala ponúknuť nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu,“ stojí v úvode petície.
Popis ďalej uvádza, že Šimkovičová sa snaží svoju „nekompetentnosť a absolútny nedostatok rešpektu v umeleckej obci“ prekryť „len šikanovaním, dehonestáciou a prenasledovaním pracovníkov v oblasti kultúry“.
Autormi tejto petície sú výtvarník Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová, spisovateľ Michal Hvorecký a herec Richard Stanke. Ministerka kultúry má podľa nich zápasiť nielen s kritkmi, ale aj s odborníkmi, ktorí si len robia svoju prácu.
Nahnevala slovami aj činmi
Ministerka si vyslúžila hojnú kritiku kvôli viacerým kontroverzným činom i výrokom. Slovákov pobúrilo napríklad jej vyjadrenie na adresu komunity LGBT, ako aj rozhodnutie zmeniť RTVS na STVR a vymeniť dovtedajších predstaviteľov inštúcie za „svojich ľudí“. Zákon o STVR nenechal kľudný ani susedný Český rozhlas (ČRo), ktorý nedávno prerušil vzájomnú spoluprácu.
To sa však dalo čakať, keďže René Zavoral, generálny riaditeľ ČRo, už v marci prehlásil, že zmienená legislatíva predstavuje počiatočný krok smerom k zoštátneniu média verejnej služby na Slovensu a k potlačeniu jeho slobodného a objektívneho vysielania. Situácii rozhodne nepomohlo ani rozhodnutie Šimkovičovej zaradiť Lukáša Machalu na zoznam nominantov kontrolného orgánu STVR. Ak si spomínate, ten pred časom v jednom rozhovore spochybnil guľatosť Zeme.
Na záver ešte možno zmieniť sľuby, že transformácia z RTVS na STVR nebude stáť viac ako 10-tisíc eur. Krátko na to sme sa však dozvedeli, že len na nové logá rezort kultúry minul 9 800 eur. Šimkovičová potom za ďalších 6-tisíc eur najala právnikov, ktorí majú rezortu vybojovať webovú doménu „stvr.sk“. Tú totiž už vlastní niekto iný.
Konkrétne ju vlastní študent, ktorý stránku využíva na publikovanie recenzií elektroniky. Dávnejšie však ľudí odkazovala rovno na petíciu proti Šimkovičovej. Problém je v tom, že doména bola pôvodne zaregistrovaná ešte v čase, kedy STVR ako inštitúcia neexistovala. Rezort kultúry teda nemá v rukáve nič iné, než meno. A to nemusí byť dostatočný argument.